Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać na lato 2020
Lato w pełni, a więc jak na dobrego okularnika przystało warto zastanowić się nad doborem odpowiednich okularów przeciwsłonecznych. Na rynku istnieje sporo rozwiązań dedykowanych ochronie przeciwsłonecznej. Poniżej wskażemy modne, letnie oprawy okularowe i opiszemy najpopularniejsze typy soczewek i rozwiązania do okularów przeciwsłonecznych. Dobrej lektury!
Modne oprawki
Modne okulary to epitet, którym można opisać chyba każde oprawy okularowe. Wszystko tak naprawdę zależy od typu osobowości właściciela okularów, pomysłu na stylizację czy własnych upodobań. Okulary od lat przeplatają się nawzajem w trendach i często na nowo zyskują straconą wcześniej popularność. W przypadku okularów przeciwsłonecznych na pewno część modeli mocniej przedostała się do kanonu kultowych opraw. Modne okulary przeciwsłoneczne to dla wielu z nas podstawa stylizacji w ciepłe, letnie dni. Przyjrzyjmy się zatem modnym typom oprawek na lato.
Portia- Patentki
Okulary bez ramek tzw. patentki to nowoczesna i unikatowa propozycja dla wszystkich tych, którzy chcą wyróżnić się w tłumie. Ich delikatna, subtelna forma oraz magia detali przyciągają spojrzenia tłumu i dodają oprawom elegancji.
Okulary bez ramek przy jednoczesnym zastosowaniu np. przyciemnienia gradientowego mogą urzec nawet najbardziej wymagające osoby. Wykonane z tytanu, mimo swojej pozornej delikatności, posłużą na lata. I na pewno nie wyjdą z mody.
Eter – Kocie oprawy
Kocie okulary to ikona lat 50., a swoją ogromną popularność zawdzięczają między innymi Merlin Monroe. Ten typ okularów charakteryzuje się mocno zarysowaną, wydłużoną linią brwi. Kocie oprawy nadają szczególnie kobiecego, zmysłowego look’u.
Ida Black Sun – Oprawy metalowe okrągłe
Klasyka w najlepszym tego słowa znaczeniu. Okrągłe, metalowe okulary przywodzą na myśl przede wszystkim kapelę The Beatles i Johna Lennona. Popularne w popkulturze okulary „lenonki” chyba nigdy nie wyjdą z mody. Pisząc o okrągłych, metalowych oprawkach mamy na myśli zarówno te większe w swojej średnicy, jak i typowe hipiski.
Jako okulary przeciwsłoneczne okrągłe oprawki mogą posłużyć jako baza do różnego typu wariacji na temat koloru szkieł. Poprzez swoją klasyczną formę, z całą pewnością odrobiny szaleństwa dodadzą kolorowe soczewki czy te pociemnienie z gradientem.
Vesta – Oprawy z Cliponami
Szalenie ciekawa propozycja, która jednocześnie może być tradycyjnymi okularami korekcyjnymi, a w letnie dni zmieniać się na oryginalne okulary przeciwsłoneczne. Rozwiązanie clipon pozwala na wybranie jednej oprawy i zastosowanie jej dwóch różnych sytuacjach. Okulary z przeciwsłonecznymi nakładkami dodają rockowego charakteru i na pewno zwrócą uwagę tłumu. Zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.
Luna – Tzw. Muchy
Duże okulary przeciwsłoneczne do uniwersalny wybór dla wszystkich kochających modę lat 60. Ich niewątpliwą zaletą są sporych rozmiarów oprawy – idealnie chronią oczy przed słońcem. Okulary w typie tzw. much pasują do klasycznych stylizacji i często wybierane są w klasycznej czarnej oprawie z ciemnym zabarwieniem soczewek.
Duże okulary przeciwsłoneczne bardzo dobrze sprawdzą się jako ochrona przed promieniowaniem UV. Ich powierzchnia chroni nasze oczy przed słońcem, a jednocześnie nadaje stylizacji lekkiej tajemniczości i dystynkcji.
Na co zwrócić uwagę wybierając okulary przeciwsłoneczne?
Okulary przeciwsłoneczne poza oczywistym walorem modowym i stylizacyjnym muszą także spełniać swoją pierwotnie założoną funkcję. Ochrona przeciwsłoneczna przed szkodliwym promieniowaniem UV jest bardzo istotnym elementem naszej codziennej troski o zdrowe oczy.
Istnieje kilka spraw, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiednich soczewek przeciwsłonecznych. Do najważniejszych z nich należą: filtr UV, rodzaj użytej powłoki, polaryzacja czy kolor soczewek. Warto zastanowić się także czy czasem najodpowiedniejszym rozwiązaniem nie będą okulary fotochromowe. Okulary przeciwsłoneczne mogą mieć także soczewki korekcyjne i tak jak fotochromy, będą rozwiązaniem dwa w jednym – ochroną przeciwsłoneczną oraz korekcją wzroku.
Filtr UV
Podstawową funkcją okularów przeciwsłonecznych powinna być ochrona przed słońcem, dlatego tak ważne jest by posiadały one dobry filtr UV. Szkodliwe promieniowanie UV prowadzi do takich schorzeń oczu jak zwyrodnienie plamki żółtej, co w konsekwencji może prowadzić do uszkodzenia lub nawet utraty wzroku. Promieniowanie UV wpływa także na zewnętrzną warstwę skóry wokół oczu, prowadząc do szybszego fotostarzenia się skóry.
Filtr UV użyty w okularach przeciwsłonecznych powinien być klasy 400. Oznacza to, że odcina on fale powyżej długości od 400nm. Narażając swoje oczy na promienie słoneczne powinniśmy być pewni, że okulary, które nosimy są wysokiej jakości. W Sirene jednym z dostępnych rozwiązań są soczewki Zeiss UV 400.
Kolor soczewek
Dowiedz się więcej o kolorach soczewek >>
Gdy już zdecydujemy się na ulubione oprawy okularowe, kolejną kwestią do wyboru jest kolor soczewek. Na rynku mamy do dyspozycji 3 podstawowe kolory zabarwienia szkieł tj. czarne/szare, brązowe i zielone, a także ogrom możliwości indywidualnej personalizacji kolorów tych mniej popularnych. Poza kolorem możemy także zdecydować o jego odpowiednim nasyceniu i gradacji.
Czarne soczewki uchodzą za najbardziej uniwersalne i sprawdzą się idealnie podczas dużego nasłonecznienia. Dają również najbardziej naturalny obraz. Soczewki brązowe poprawiają ostrość widzenia, przez co zwiększa się komfort oka. Polecane są szczególnie dla osób, które często podróżują samochodem. Soczewki o zabarwieniu zielonym mogą nieco zniekształcać barwy. Są one jednak najbardziej oryginalne ze wszystkich trzech propozycji. Zieleń sprzyja także odpoczynkowi wzroku.
Polaryzacja
Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze soczewek przeciwsłonecznych jest polaryzacja. Powoduje ona przechodzenie wiązki światła tylko w jednej płaszczyźnie co w praktyce minimalizuje odblaski i stanowi dodatkową formę ochrony wzroku. Polaryzacja, niwelując odblaski przyczynia się do większego kontrastu widzenia, żywszych kolorów i przejrzystości obrazu. Jest to także dobre rozwiązanie dla kierowców ze względu na większy komfort widzenia oraz zminimalizowanie oślepiających odblasków. Należy jednak pamiętać, że polaryzacja w połączeniu z cyfrowymi zegarami samochodowymi może zaburzać barwy, powodując tęczowe artefakty.
Aby sprawdzić, czy okulary posiadają polaryzację należy wykorzystać do tego druga parę okularów polaryzacyjnych i nałożyć na siebie dwa szkła, obracając je względem siebie o 90 stopni. Obie soczewki powinny stać się wtedy barierą dla światła słonecznego i maksymalnie zaciemnić obraz.
Soczewki fotochromowe
Dowiedz się więcej o soczewkach fotochromowych >>
Soczewki fotochromowe to jedno z rozwiązań dwa w jednym. Z jednej strony są codziennymi okularami korekcyjnymi, z drugiej umożliwiają zaciemnienie się szkieł w przypadku nasłonecznienia. Fotochromy sprawdzają się przy zmiennych warunkach oświetleniowych, wtedy, gdy nie chcemy ciągle sięgać po zamienne pary okularów na słońce i zaciemnienie. Okulary fotochromowe zmieniają swoje zabarwienie pod wpływem promieni UV, chroniąc tym samym nasze oczy przed ich szkodliwym działaniem. Obecnie na rynku istnieje wiele innowacyjnych rozwiązań szkieł fotochromowych, które umożliwiają zaciemnienie się soczewek nawet w przypadku jazdy samochodem. Fotochromy to świetne rozwiązanie na co dzień, dla wszystkich tych, którzy chcą posiadać jedną, uniwersalną parę okularów.
Rodzaj powłoki
W okularach przeciwsłonecznych bardzo ważne jest, aby soczewka posiadała odpowiednie powłoki ochronne. Istotną kwestią jest, aby soczewka chroniąca przed słońcem posiadała warstwę antyrefleksyjną umieszczoną od wewnętrznej strony soczewki. Zapewnia nam to bezpieczeństwo przed odbiciem promieni słonecznych do oka, bez względu na to w jakim kierunku względem słońca się znajdujemy.
Ze względu na to, że okulary przeciwsłoneczne towarzyszą nam przez większą część roku, powinny one być zabezpieczoną powłoką utwardzającą, zabezpieczającą okulary przed zarysowaniami i uszkodzeniami. Dzięki temu mamy pewność, że nasze ulubione okulary posłużą nam na długo.
Kolejnymi powłokami, które sprawdzą się w przypadku okularów przeciwsłonecznych są warstwy oleofobowe i hydrofobowe. Ułatwiają ona czyszczenie okularów z tłustych osadów i drobinek kurzu. Warstwa hydrofobowa dodatkowo zmniejsza parowanie soczewek i minimalizuje osadzanie się kropek wody na powierzchni okularów.
Trwałość na lata
Ponieważ głównym zadaniem okularów przeciwsłonecznych jest ochrona naszych oczu przed szkodliwym działaniem promieni UV warto zwrócić uwagę na jakość idącą za naszym wyborem. Od tego, jaki typ i jakość soczewek wybierzemy, będzie zależał nasz komfort widzenia i prawidłowa ochrona przed słońcem.
Jeżeli chcemy, aby ulubione okulary posłużyły nam na lata, powinniśmy wybrać wiarygodną i pewną firmę. W Sirene wierzymy, że produkty, którymi się otaczamy powinny być trwałe i służyć nawet wiele lat, dlatego nasze okulary wykonywane są z najtrwalszych materiałów i surowców, w szczególności tytanu i włoskiego acetatu Mazzucchelli.
Jeżeli jeszcze nie masz swoich okularów przeciwsłonecznych, koniecznie odwiedź nas w Warszawie na ul. Wilczej 71, gdzie czekać na Ciebie będą nasi doradcy. Chętnie pomogą Ci wybrać pasujące do Ciebie oprawy i pomogą przy wyborze odpowiednich soczewek przeciwsłonecznych. I nie tylko!
Wybierz jedną z naszych oprawek