Okulary do komputera – Jak wybrać okulary ochronne do pracy?
Zapisz się na badanie

Okulary do komputera – Jak wybrać okulary ochronne do pracy?

Okulary do pracy przy komputerze

Specyfika wielu zawodów, która polega na długotrwałej pracy z komputerem lub smartfonem, ale także coraz większa ilość czasu spędzana przed ekranem urządzeń elektronicznych w celach rozrywkowych i edukacyjnych mogą prowadzić do dyskomfortu związanego z widzeniem. Rozwiązaniem tego problemu mogą być okulary ze specjalnymi soczewkami, które posiadają powłokę chroniącą oczy przed szkodliwym promieniowaniem światła niebieskiego.

Okulary do pracy z komputerem

 

Objawy przemęczenia oczu

Nasze oczy codziennie narażone są na szkodliwe działanie światła monitorów. Coraz częściej zasypiamy i budzimy się z ekranem smartfona przed oczami. Patrzenie na ekran powoduje zmniejszenie częstotliwości mrugania, a co za tym idzie jakość nawilżenia powierzchni naszego oka drastycznie spada. Długotrwałe narażenie oka na działanie światła niebieskiego może przyczyniać się do szybszego pogorszenia się stanu widzenia. Przemęczenie oczu mogą sygnalizować różne objawy, które z czasem mogą także się nasilać.

Jednym z najczęściej występujących objawem jest uczucie suchości oka i tzw. piasku pod powieką. Jest to ściśle związane z nieprawidłowym nawilżeniem powierzchni oka i przerwaniem ciągłości filmu łzowego. Aby zminimalizować skutki zmęczenia oczu należy robić przerwy od pracy z komputerem średnio co 20 minut i pozwolić naszym oczom spojrzeć np. za okno w celu rozluźnienia akomodacji. Nierzadko zauważa się także zaczerwienienie naczynek krwionośnych w oczach. Długotrwała ekspozycja oczu na szkodliwe działanie światła niebieskiego wytwarzanego przez ekrany urządzeń elektronicznych może prowadzić do ogólnego zmęczenia organizmu oraz bólu głowy.

Na co zwrócić uwagę wybierając okulary do pracy

Aby prawidłowo wybrać okulary do pracy z komputerem należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie soczewek z powłoką BlueControl, która blokuje niebieskie promieniowanie świetlne emitowane przez ekrany urządzeń elektronicznych. Ważnym parametrem jest także wiek osoby oraz czas spędzany przed monitorem. Jest to spowodowane tym, że sprawność akomodacji jest ściśle powiązana z wiekiem tzn. im jesteśmy starsi tym komfort widzenia z bliska spada.

Odpowiednie dopasowanie okularów

Odpowiednie dopasowanie okularów to podstawa do prawidłowej korekcji wzroku i zapewnienie komfortu widzenia podczas długotrwałej pracy z komputerem.

Receptę na okulary do pracy z komputerem powinien wystawić specjalista po uprzednim dokładnym wywiadzie, uwzględniając dokładną odległość pracy z komputerem. Optometrysta, poza dokładnym badaniem wzroku i właściwym dobraniem korekcji, powinien uwzględnić również wymagania wzrokowe i specyfikę wykonywanego zawodu pacjenta, aby przepisane okulary były jak najbardziej odpowiednie. Właściwie wystawiona przez specjalistę recepta okularowa pozwoli na wykonanie okularów, które odpowiadać będą na preferencje wzrokowe pacjenta.

Dowiedz się więcej o badaniu wzroku >>

Szkła z Antyrefleksem

Okulary z powłoką antyrefleksyjną

Obecnie standardem jest, że soczewki okularowe wyposażone są w powłokę antyrefleksyjną. Choć na pierwszy rzut oka nie widać, że soczewka jest w nią wyposażona, po spojrzeniu na okulary pod kątem można zauważyć niebieskie lub fioletowe odblaski. W Sirene każde szkła wyposażone są w powłokę antyrefleksyjną.

Powłoka antyrefleksyjna to warstwa eliminująca odbicia powstające na wierzchu soczewki, przyczyniając się tym samym do wyraźniejszego widzenia. Warstwa antyrefleksyjna to także lepsze utwardzenie powierzchni soczewki, a więc ich ochrona przed zarysowaniami. Szkła z antyrefleksem, dzięki dodatkowym powłokom, są łatwiejsze w czyszczeniu, nie osadza się na nich kurz, a nierzadko zapobiegają gromadzeniu się tłustych plam.

Soczewki BlueControl

Soczewki okularowe bluecontrol

Jednym z rodzajów szkieł do okularów są soczewki BlueControl. Są to specjalistyczne szkła okularowe wyposażone w powłokę antyrefleksyjną z charakterystycznym niebieskawym odbiciem. Ponadto zawierają najwyższej jakości powłokę HiVision Long Life, na którą producent daje 3-letnią gwarancję. Jest ona dodatkowo utwardzona, co znacznie przedłuża jej żywotność, stawiając czoła wyzwaniom dnia codziennego.

Soczewki Blue Control chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem światła niebieskiego emitowanego przez ekrany komputerów i smartfonów. Zastosowany niebieski filtr blokuje część promieni wytwarzanych przez monitory, odciążając tym samym nasze oczy od szkodliwego promieniowania.

Dowiedz się więcej o soczewkach bluecontrol >>

Soczewki korekcyjne jednoogniskowe i wieloogniskowe

Soczewki korekcyjne do pracy przy komputerze

Decydując się na okulary do pracy z komputerem możemy rozważyć kilka opcji. W zależności od charakteru naszej pracy i rodzaju korekcji mogą to być soczewki jedno- lub wieloogniskowe. Jeżeli nasze oczy potrzebują wsparcia jedynie w bliskich odległościach można zdecydować się na soczewki jednoogniskowe. Oznacza to, że będą one wykorzystywane do pracy z komputerem i nie potrzebujemy dodatkowej pomocy na widzenie dalekie.

Soczewki wieloogniskowej tzw. progresy czy okulary progresywne zapewniają komfort widzenia na różne odległości – dal, odległości pośrednie i bliż. Możemy dzięki temu korzystać z nich w każdej sytuacji, zarówno podczas bliskiego patrzenia na ekran czy prowadzenia auta bądź spaceru. Specjalnym przykładem soczewki wieloogniskowej, która zapewnia widzenia w różnych odległościach są soczewki biurowe. Powodują szerokie pole widzenia w odległościach bliskich i pośrednich, a więc idealnie nadają się do pracy przy komputerze.

Wybierz jedną z naszych oprawek dedykowanych do pracy w biurze

oprawy-korekcyjne

Sol Turtle duże okulary szylkretowe

 

Koszty zakupu okularów

W Sirene w cenie opraw dostępne są soczewki Hoya z powłoką antyrefleksyjną i oleofobową. Jest to rozwiązanie zapewniające odpowiedni komfort widzenia i użytkowania okularów. Chcąc zapewnić swoim oczom dodatkową ochronę przed światłem niebieskim, możliwe jest wybranie specjalistycznych soczewek BlueControl w cenie od 300 zł. Przy wyborze soczewek okularowych warto więc zastanowić się jaki typ będzie najbardziej odpowiedni do stylu życia i pracy, aby okulary spełniały swoje zadanie.

Wielu pracodawców umożliwia pracownikom otrzymanie refundacji na okulary do pracy z komputerem. Jeżeli specyfika pracy polega na korzystaniu z komputera przez przynajmniej połowę dziennego czasu pracy, a pracownik zatrudniony jest na umowę o pracę, taka refundacja się należy. Pracownik powinien otrzymać skierowanie na badanie profilaktyczne wzroku i jeżeli na nim zostanie wydanie zalecenie noszenia okularów, powinien on zgłosić się do pracodawcy o refundację.

Fachowe doradztwo w salonie Sirene

 

Odwiedzając salon Sirene na ul. Wilczej 71 (wejście od Emilii Plater) w Warszawie możesz być pewny, że nasi doradcy pomogą Ci wybrać odpowiednie rozwiązanie. Oprócz właściwego doboru rodzaju szkieł okularowych, pomożemy także idealnie dobrać oprawę do Twojego typu twarzy i urody. W Sirene wierzymy, że okulary to nie tylko korekcja wzroku, jest to dodatek oddający nasz charakter. Przyjdź i wybierz swoje nowe okulary i zapewnij swoim oczom właściwy odpoczynek.

Doradztwo przy zakupie okularów

Poznaj oprawki Sirene

 

Copyright © 2020 Sirène