Wierzymy w to, że odpowiednio dobrane okulary to ważny element wyglądu wpływający na to jak się czujecie i jak jesteście postrzegani. Jednak nie należy zapominać o tym, że okulary korekcyjne są nie tylko dodatkiem do stylizacji, ale również tym, co pozwala dobrze widzieć otaczając świat i chronić oczy. W dzisiejszym wpisie nie skupiamy się więc na modzie i designie, tylko na zdrowiu i ochronie. Jak mieć pod kontrolą swój wzrok? Oczywiście najważniejsze są regularne badania.
Jak często należy badać swoje oczy i gdzie najlepiej to zrobić? Przedstawiamy najważniejsze informacje o profilaktycznych badaniach wzroku.
Kto może wykonać badanie wzroku?
Powszechnie wiadomo, że za badanie wzroku odpowiadają okuliści. Okuliści to wyspecjalizowani lekarze, którzy zajmują się przede wszystkim diagnozowaniem wszelkich chorób oczu oraz odpowiednim leczeniem. Okulista pomoże w sytuacji gdy odczuwamy jakiekolwiek dolegliwości związane z narządem wzroku – jak pieczenia, ból, nagłe pogorszenie się wzroku. Do okulisty należy się udać w przypadku jakiegokolwiek urazu lub podejrzenia choroby oczu. Okulista rozpozna takie choroby jak jaskra, zapalenie spojówek, gradówka czy zaćma.
Optometrysta to natomiast osoba specjalizująca się w rozpoznawaniu i korekcji wad wzroku. Właśnie z tego powodu jest najbardziej kompetentną osobą w zakresie właściwego doboru okularów lub soczewek. Optometrysta nie zajmuje się leczeniem oczu, więc w przypadku zauważenia potencjalnego problemu odsyła w tej sprawie do okulisty. Natomiast jest on najlepiej przeszkolony i posiada odpowiedni sprzęt do badania wzroku pod kątem doboru najlepszych narzędzi korekcji. Wykonuje odpowiednie testy i pomiary, co gwarantuje, że szkła będą najlepiej korygować posiadaną wadę. Optometrysta bardzo szczegółowo oceni nie tylko ostrość widzenia, ale również pole widzenia, ruchy gałki ocznej czy ciśnienie śródgałkowe.
Podsumowując do okulisty udajemy się w przypadku, gdy podejrzewamy chorobę lub uraz oka, a do optometrysty, gdy zależy nam na skorygowaniu wady wzroku, z którą zmagamy się na co dzień.
Jak często wykonywać badania wzroku?
To zależy przede wszystkim od wieku. Wzrok zdecydowanie pogarsza się pod 40 roku życia, wówczas występuje tez większe ryzyko pojawienia się najczęstszych chorób. Badania dla osób młodych zaleca się robić raz na 3 lata. Do 18 roku życia jest to zresztą o tyle proste że te badania wchodzą w skład ogólnorozwojowych badań wykonywanych w ramach tak zwanego bilansu. Dziecko więc będzie badanie pod tym kątem chociażby w wieku 14 czy 18 lat. Dopiero po 18 roku życia trzeba pamiętać o tym, żeby samemu zadbać o profilaktyczne wizyty u specjalisty. Po 40 roku życia powinno się wykonywać regularnie badania co dwa lata. A jeśli już mamy zdiagnozowaną wadę zaleca się badania raz na rok. I to oczywiście w przypadku, gdy widzenie jest całkowicie prawidłowe i nie dostrzegamy żadnych nie spotykanych wcześniej zaburzeń. W przypadku, gdy podejrzewamy jakiś problem na badanie najlepiej udać się od razu. Częste badania są bardzo ważne, ponieważ szybka diagnoza umożliwia szybkie podjęcie leczenia, a zaniechanie badań to najczęstsza przyczyna poważnych kłopotów z widzeniem lub nawet utraty wzroku. Statystyka jest tutaj bezlitosna – badania GUS pokazują, że ponad 80% osób po 50 roku życia boryka się z chorobą oczu.