Soczewki BlueControl - sposób na zniwelowanie szkodliwego wpływu niebieskiego światła - Sirene Eyewear
Zapisz się na badanie

Soczewki BlueControl – sposób na zniwelowanie szkodliwego wpływu niebieskiego światła

W dzisiejszych czasach około 34% osób dorosłych spędza od 4 do 6 godzin korzystając z urządzeń cyfrowych, a około 14% osób dorosłych poświęca na to aż od 10 do 12 godzin każdego dnia. Smartfony, komputery, tablety, telewizory, urządzenia GPS. Wszystkie te urządzenia wyposażone są w ekran emitujący niebieskie światło. Spowodowanem jest to budową tych urządzeń – głównym elementem podświetlania matryc są diody LED, które generują sztuczne światło. Badania pokazują, że aż 83% osób skarży się na odczuwanie dyskomfortu oczu podczas oraz po zakończeniu korzystania z takiego urządzenia.

Skutki nadmiernej ekspozycji na niebieskie światło

Tak zwane niebieskie światło, emitowane przez urządzenia cyfrowe wyposażone w ekrany, może powodować różne dolegliwości, jeśli jest się poddanym nadmiernej na nie ekspozycji. Mowa tu o podrażnieniu, zmęczeniu i nadwyrężeniu oczu, bólach głowy, a także bezsenności i zaburzeniu rytmu dobowego, spowodowane hamowaniem przez niebieskie światło wydzielania melatoniny, tzw. „hormonu snu”.

Jak niwelować niebieskie światło?

Na rynku pojawiło się wiele aplikacji, głównie na smartfony i tablety, które mają za zadanie kształtować temperaturę barwową wyświetlanego obrazu, tworząc w ten sposób filtr przed niebieskim światłem.

Zostały też stworzone folie do przyklejenia na ekran, które mają mieć takie same zastosowanie jak aplikacje. Niestety, w przypadku foli ochronnych badania wskazują, że w przeciwieństwie do zamiarów, folie zamiast zmniejszać to zwiększają natężenie strumienia światła. Dzieje się tak ponieważ zachodzi tutaj zjawisko wielokrotnego odbijania się. Faktycznie, część światła może i jest pochłaniana przez folię, jednakże druga część ponownie odbija się od ekranu w stronę foli, a ten proces multiplikuje się. Stąd procentowe natężenie oświetlenia zwiększa się.

 

Znajdź swoje oprawy i wybierz soczewki w opcjach

 

Jeśli chodzi o aplikacje na telefony, to w tym przypadku również nie jest to efektywna ochrona. Oprócz dyskomfortu, na jaki skarżą się użytkownicy, czyli wrażenie, że coś jest nie tak z obrazem,  to również laboratoryjnie przeprowadzone testy pokazują, że sugerowane barwy temperaturowe jakie ma emitować urządzenie po wprowadzeniu ustawień aplikacji, są dalekie od prawdy. 

Obecnie istnieją jeszcze soczewki BlueControl, które dzięki specjalnej powłoce, nie tylko neutralizują niebieskie światło, chroniąc przed nadwyrężeniem i przemęczeniem oczu. Soczewki BlueControl redukują również odblaski, co zapewnia bardziej komfortowe i naturalne widzenie. Dodatkowo zapewniają lepszy kontrast poprawiający wyrazistość i postrzeganie kolorów.

Jedno jest pewne, że nic tak skutecznie nie zniweluje niebieskiego światła, jak zmniejszenie czasu przed ekranem urządzeń cyfrowych. Wiadomo też, że w dzisiejszych czasach jest to prawie niewykonalne. W tym wypadku warto zadbać o swoje oczy. Można spróbować aplikacji w telefonie czy bariery mechanicznej w postaci foli, jednak żadne z tych rozwiązań nie jest tak dobre, jak odpowiednie soczewki w okularach.

W ofercie Sirene do każdych okularów korekcyjnych możecie dobrać soczewki Hoya BlueControl, które eliminują nadmiar niebieskiego światła emitowanego przez ekrany.

 

 

 

Copyright © 2024 Sirène