Jak działają soczewki fotochromowe?
Coraz większy nacisk kładzie się na to, by chronić oczy przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Powoduje ono nie tylko przyspieszenia procesu starzenia się skóry wokół oczu, ale również szybsze żółknięcie soczewki, co w konsekwencji rozpoczyna nieodwracalny proces pogarszania się wzroku. Oczywiście jedną z najskuteczniejszych form walki naszych oczu z promieniami UV są dobrze dopasowane okulary przeciwsłoneczne. Warto również pójść o krok dalej i rozważyć zakup okularów z soczewkami fotochromowymi.
Oprawy Sirius + szare szkła fotochromowe Essilor Transition
Fotochromy – co to jest?
Pierwsze szkła fotochromowe pojawiły się na rynku w masowej produkcji już pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku. Ich cudowna właściwość polegała przede wszystkim na tym, by kolor soczewki dopasowany był do oświetlenia. Mówiąc prosto i praktycznie – soczewka ciemnienje pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Dzięki temu ich użytkownik otrzymuje ochronę oczu, która jest odpowiednia nie tylko do rodzaju oświetlenia i natężenia jego jasności, ale również kąta padania światła. Podczas przebywania na słońcu soczewki przybiorą ciemną barwę, a następnie odbarwią się podczas przebywania poza wpływem promieniowania UV.
W ostatnich latach technologia poszła do przodu, co przełożyło się na działanie fotochromów. Produkowane teraz soczewki są ciemniejsze, niż kiedykolwiek wcześniej i powracają do pełnej przejrzystości szybciej, niż ich poprzednie generacje, a także szybciej adaptują się w ciepłym klimacie.
Warto także dodać, że soczewki fotochromowe obecnie dostępne są w różnych barwach (brązowy, szary, zielony), dzięki czemu można dobrać je odpowiednio do koloru opraw.
Zobacz całą dostępną kolekcję Sirene
Co wpływa na działanie soczewek fotochromowych?
Sposób działania soczewek fotochromowych jest uzależniony od kilku czynników: intensywność promieniowania UV, temperatura, grubość szkła. Proces przyciemniania soczewek będzie najszybszy przy niskiej temperaturze oraz intensywnym promieniowaniu. Przykładem może być tutaj zimowy, słoneczny dzień w górach. Temperatura jest niska, jednak natężenie promieniowania UV bardzo wysokie z powodu słońca, które dodatkowo odbija się od śniegu. Wówczas soczewka przyciemni się szybciej, niż wtedy, kiedy wpływ na nią ma wyłącznie słońce, a temperatura powietrza jest wysoka (np. letni dzień). Transmisja rozjaśnionych i zaciemnionych szkieł jest również zależna od grubości szkła. Im jest ono grubsze, tym mniejsza jest transmisja.
Okulary fotochromowe dla kierowcy?
Naturalnie nasuwa się pytanie, jak soczewki fotochromowe będą chronić nasze oczy podczas jazdy samochodem. Rzeczywiście, poziom działania soczewek fotochromowych może być inny, ponieważ szyby, które używane są podczas produkcji samochodów również posiadają zdolność do pochłaniania promieni UV. Z tego powodu soczewki fotochromowe podczas jazdy samochodem przyciemniały się w mniejszym stopniu. Producenci znaleźli jednak na to sposób, dzięki czemu na rynku są od niedawna obecne także fotochromy działające doskonale również we wnętrzu auta. Przykładem takiej technologii są soczewki Transitions XTRActive.
Ile kosztują soczewki fotochromowe?
Cena za fotochromy jest uzależniona od kilku czynników. Na koszt wpływa przede wszystkim moc optyczna wynikająca z wady wzroku, materiał, z którego zrobione są soczewki, a także rodzaj soczewek (jednoogniskowe, dwuogniskowe lub progresywne). W większości przypadków będzie to kwota między 500 a 1200 zł za parę soczewek.
W Sirene możesz do dowolnych oprawek kupić soczewki fotochromowe Essilor Transitions Signature VII w kolorach brązowym, szarym i zielonym.
Wybierz oprawki i dobierz do nich szkła fotochromowe Essilor Transitions w ulubionym kolorze