Jak dobrać rozmiar okularów, wielkość soczewek i oprawek? - Sirene Eyewear
Zapisz się na badanie

Jak dobrać rozmiar okularów, wielkość soczewek i oprawek?

Jak wybrać odpowiednią wielkość okularów?

Każdy użytkownik okularów, poza właściwym wyborem soczewek dopasowanych do wady wzroku powinien także zwrócić uwagę na wymiary opraw. Odpowiednio dobrany rozmiar okularów spełnia nie tylko rolę wizualną, ale także przyczynia się do komfortowego i prawidłowego ich użytkowania.

Budowa okularów i podstawowe miary

Na początku warto określić jak zbudowane są okulary i na jakie miary należy zwrócić uwagę. Oprawa okularowa zbudowana jest z zauszników, tarcz okularowych, mostka oraz nanośników, potocznie nazywanych noskami. Wymiary poszczególnych elementów powinniśmy dopasować do kształtu i budowy naszej głowy.

Tarcza okularowa na froncie okularów to miejsce, w którym montuje się soczewki korekcyjne. Aby wybrać rodzaj oprawy, poza jej aspektami wizualnymi, powinniśmy także zwrócić uwagę na wielkość wady wzroku. Przy znacznej wadzie krótkowzroczności (minusy) powinniśmy raczej zwracać uwagę na jak najmniejszą średnicę tarczy, co przyczyni się zmniejszenia grubości soczewki na jej brzegach. Elementem łączącym prawą i lewą tarczę okularową jest mostek, do którego z reguły przymocowane są nanośniki. Bardzo istotną kwestią przy wyborze opraw jest to, aby noski nie uciskały nas podczas użytkowania okularów.

Szerokość soczewki

Szerokość soczewki okularowej

Szerokość soczewki to odległość od prawej do lewej strony jednej z tarczy okularowej. Wielkość ta będzie znacznie wpływać na szerokość całej oprawy. Im większa szerokość soczewki, tym zwiększone jest pole widzenia w poziomie.

Wysokość soczewki

Wysokość soczewki okularowej

Na wysokość soczewki należy zwrócić szczególną uwagę podczas zamawiania okularów progresywnych, ponieważ od wysokości soczewki będzie zależeć długość strefy progresji. Na wysokość soczewki będzie wpływać też wielkość samych opraw. Zaleca się, by przy ochronie przeciwsłonecznej wybierać oprawki o dużych rozmiarach.

Szerokość oprawki

Szerokość oprawki okularowej

Szerokość oprawki okularowej powinna być w głównej mierze dostosowana do szerokości naszej twarzy. O dobrze dobranej szerokości oprawy do kształtu twarzy świadczy fakt, że zauszniki nie rozchodzą się na boki podczas noszenia okularów, a tarcza okularowa nie wychodzi poza obrys twarzy.

Długość zausznika

Długość zausznika

Długość zausznika powinna zostać dobrana w taki sposób, aby załamanie zausznika znajdowało się nad uchem noszącego, gwarantując tym samym stabilność oprawy. Prawidłowo dobrana długość zausznika przyczyniać się będzie do zwiększenia komfortu noszenia okularów i zniwelowania nadmiernego zsuwania się ich z twarzy.

Jak odczytać wymiary z oprawek okularowych

 

Cyfry znajdujące się na zauszniku okularów

Cyfry znajdujące się na zauszniku okularów to parametry, na które należy zwrócić uwagę podczas doboru odpowiedniego modelu dla siebie. Wielkość soczewki, szerokość mostka oraz długość zauszników to trzy parametry, które znajdują się od wewnętrznej strony zausznika oprawy okularowej. Oznaczone są one na okularach dokładnie w tej kolejności. Wielkość soczewki i szerokość mostka oddzielone są symbolem kwadratu, a długość zausznika napisana jest po myślniku.

Te parametry decydują o tym, czy okulary są odpowiednio dobrane do budowy naszej twarzy. Długość zausznika to bardzo ważna miara w odniesieniu do wielkości głowy. Wszystkie trzy parametry powinny być natomiast dobrane tak, by okulary nie cisnęły, nie odgniatały się na głowie ani nie powodowały dyskomfortu związanego z ich użytkowaniem.

Jak  samodzielnie zmierzyć okulary

Jeżeli samodzielnie chcemy zmierzyć wielkość okularów możemy zwrócić uwagę na kilka punktów charakterystycznych. Na początku warto zmierzyć odległość pomiędzy krańcami frontu okularów. Będzie to parametr świadczący o szerokości okularów, co pomoże nam określić czy nie są one za duże do szerokości naszej twarzy. Możemy również określić szerokość i wysokość soczewki.

W przypadku, kiedy nie jesteśmy w stanie odczytać miar na wewnętrznej stronie oprawy powinniśmy zmierzyć długość zausznika. Możemy to wykonać przy użyciu zwykłej linijki jednak należy podkreślić, że zauszniki załamują się więc pomiar musi być dwuetapowy. Początkowo mierzymy długość pomiędzy początkiem zausznika osadzonym na froncie okularów (od zawiasu) do załamania zausznika. Drugą miarą będzie długość od załamania do końca zausznika. Suma obu pomiarów wskaże finalną długość zausznika.

Jaki rozmiar okularów wybrać

Wybór odpowiedniego rozmiaru okularów

Dobrze dobrane okulary będą charakteryzowały się osadzeniem na właściwej wysokości twarzy, odsłaniając przy tym większą część brwi. Druga istotną sprawą jest także, by zauszniki nie wyginały się na zewnątrz po założeniu okularów.

Odpowiedni dobór opraw okularowych wpływać będzie na komfort ich użytkowania, sprawiając, że nie będą się one zsuwały z twarzy. Nie powinny one także uciskać nosa i uszu. Jeżeli jednak czujemy, że okulary źle układają się przy ich noszeniu nie należy samodzielnie próbować modelować okularów, a zostawić to specjalistom, ze względu na możliwość uszkodzenia delikatnych elementów oprawy.

Fachowe doradztwo w salonie Sirene

W Sirene staramy się, by każda oprawa cieszyła swojego właściciela jak najdłużej. Nasi doradcy służą fachową pomocą w zakresie doboru odpowiednich opraw okularowych i rozwiązań z zakresu korekcji wad wzroku. Pomogą także w przypadku drobnych napraw oraz modelowania opraw. W salonie istnieje możliwość wyczyszczenia okularów w myjce ultradźwiękowej, która usuwa zabrudzenia nawet z najbardziej niedostępnych miejsc. Wszystko po to, by okulary stały się przedmiotem na lata.

Omega-tytanowe-okulary-Sirene

Oprawki Sirene – wygodne i eleganckie

nix

Copyright © 2024 Sirène