Astygmatyzm, cylinder, oś itd., czyli wszystko, o czym warto wiedzieć dobierając okulary korekcyjne - Przewodnik cz.1 - Sirene Eyewear
Zapisz się na badanie

Astygmatyzm, cylinder, oś itd., czyli wszystko, o czym warto wiedzieć dobierając okulary korekcyjne – Przewodnik cz.1

Otrzymujemy od Was wiele powtarzających się pytań na temat terminologii dotyczącej okularów korekcyjnych i najważniejszych powiązanych z nimi kwestii. Postanowiliśmy w częściach odpowiedzieć na Wasze najczęściej padające pytania i pomóc Wam lepiej zrozumieć świat optyki.


Wybierz swoje okulary

 

Soczewki korekcyjne marki HOYA  z powłoką antyrefleksyjną są już w cenie oprawek

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm, czyli inaczej niezborność, jest to bardzo powszechna (dotyczy prawie co 3 osoby na świecie!) wada układu optycznego, która powoduje niewyraźne widzenie zarówno z bliska jak i daleka. Wada ta spowodowana jest nieregularnym kształtem rogówki oka, co uniemożliwia prawidłowe skupienie światła na tylnej części oka. Astygmatyzm można łatwo korygować dzięki okularom ze szkłami cylindrycznymi.

Astygmatyzm może występować przy zarówno krótkowzroczności jak i przy dalekowzroczności. Niezborność podawana jest w dioptriach cylindrycznych. Do 1 dioptrii astygmatyzm klasyfikuje się jako niski, a do 2 dioptrii – jako wysoki. W przypadku powyżej 3 dioptrii mamy już do czynienia z bardzo wysokim astygmatyzmem.

W Sirene okulary korekcyjne z soczewkami o mocy cylindra do 2 dioptrii, a sfery do 6 dioptrii, są bezpłatne

Terminy związane z astygmatyzmem

Jeśli mówimy o astygmatyzmie, to ważne jest, aby znać inne istotne terminy powiązane z tą wadą wzroku. Chodzi tutaj o cylinder i oś. Cylinder jest to wartość określająca stopień korekcji astygmatyzmu i wyraża się go w dioptriach cylindrycznych. Tak samo jak sfera, może mieć on wartości zarówno ’+’ jak i ’-’. Na recepcie podaje się go zawsze jako drugą wartość. Pierwszą jest moc sfery – czyli wartości, która określa moc i siłę soczewki. Kiedy mowa o soczewkach do bliży na recepcie podaje się ją ze znakiem ’+’, a kiedy chodzi o soczewki do dali oznacza się ją ’-’.  Sferę i cylinder podaje się w dioptriach – jednostkach miary mocy optycznej. Dioptria określa z jaką mocą załamywane promienie przechodzą przez soczewkę.

Gdy na recepcie podana jest moc cylindra, musi być też podana . Jest to wartość, która określa pod jakim kątem promienie mają załamywać się w szkłach cylindrycznych w przypadku korekcji astygmatyzmu. Ten parametr podaje się w stopniach i przyjmować on może wartość od 0° do 180°. Należy pamiętać, że oś zawsze idzie w parze z cylindrem.

 

Znajdź swoje oprawy i wybierz soczewki w poniższych opcjach
i wielu innych wariantach

soczewki_Sirene_szkla
 
Copyright © 2024 Sirène