Modne okulary na przestrzeni lat - Sirene Eyewear
Zapisz się na badanie

Modne okulary na przestrzeni lat

Jakie to są modne okulary? Obecnie ciężko jest znaleźć okulary, które nie są trendy – wszystko tak naprawdę zależy od pomysłu na swoją stylizację. Śmiało więc można powiedzieć, że w dzisiejszym świecie mody wszytko jest en vogue i dokładnie tak samo jest z okularami. Wszystko już było, moda powraca i to co masowo noszono kilkadziesiąt lat temu, dziś przeżywa swój renesans. Przyjrzyjmy się zatem jakie okulary korekcyjne i słoneczne były modne w poszczególnych dekadach.

Okulary w stylu lat 50.

W latach 50. jednymi z najbardziej pożądanych okularów były te o tzw. kocich kształtach. Wydłużony koci fason oprawy o mocno zarysowanej lini brwi nadawał twarzy zmysłowego wyrazu. Okulary cat eye dopełniały modny wtedy pin-up look, gdzie oprócz okularów, królowała jeszcze czerwona szminka idąca w parze z bardzo kobiecymi strojami. Marylin Monroe była wierną fanką kocich okularów zarówno słonecznych, jak i korekcyjnych.

okulary Leda Black Sun | Marylin Monroe via Pinterest

Okulary w stylu lat 60.

Z początkiem lat 60. nadchodzi nowa moda i tym samym nowe propozycje okularów. Lata 60. to czas dużych okularów, tzw. „much”. Duże okulary były dopełnieniem strojów o prostych krojach, uszytych często z wzorzystych materiałów. „Muchy” noszone były przez takie gwiazdy jak Audrey Hepburn czy Jackie Kennedy. Wielkie okulary dodawały im tajemniczego wyglądu i zapewne pozwalały im łatwiej ukryć się przed fotoreporterami.

Audrey Hepburn via Pinterest | okulary Luna Black Sun

Okulary w stylu lat 70.

Kolejna dekada przyniosła kolejne zmiany w ubiorze i dodatkach. Tym razem do pojawiających się na ulicach koturnów, dzwonów i kwiecistych wzorów dołączyły okulary „lenonki”, które swoją nazwę zawdzięczają Johnowi Lennonowi. Muzyk bardzo upodobał sobie fason, małych, okrągłych oprawek i posiadał ich całą kolekcję. Lennon uwielbiał cienkie i druciane okulary korekcyjne, a wariant ze szkłami przeciwsłonecznymi rozpowszechnił się później wśród zbiorowości hippisowskiej.

okulary Ida Black Sun | John Lennon via Pinterest

Okulary w stylu lat 80.

Lata 80. to czas błysku i kiczu. W szafach dominują intensywne kolory, tiule, koronki i ubrania w stylu rockowym. Dodatki to naszyjniki i kolczyki w dużych ilościach, opaski czy kokardy. A do tego wszystkiego obowiązkowo grube plastikowe okulary o kwadratowych ramkach. Były idealnym uzupełnieniem dla mocnego makijażu i natapirowanych włosów. Ten model okularów upowszechniła w swoich strojach Madonna.

Madonna via Pinterest | okulary Hele Black Sun

Copyright © 2024 Sirène