Jesienno-zimowe triki na zadbanie o swój wzrok
Zapisz się na badanie

Jesienno-zimowe triki na zadbanie o swój wzrok

Jesień i zima to trudny czas dla oczu

Wraz z końcówką września jesień na dobre pojawiła się w naszej codzienności. Choć nasze oczy wymagają uwagi cały rok, sezon jesienno – zimowy jest dla nich szczególny. Dowiedz się, jak zadbać o swój wzrok w jesienne wieczory i chłodne dni. Twoje oczy na pewno będą Ci za to wdzięczne.

Specyfika sezonu jesienno – zimowego

Nikomu chyba nie trzeba przedstawiać czym charakteryzuje się sezon jesienno – zimowy. Doskonale odczuwamy to własnej skórze. Po letniej aktywności, wzmożonej energii i chęci do działania jesień potrafi mocno ochłodzić nasz entuzjazm. Nadchodzi czas długich i chłodnych wieczorów, które niejednokrotnie nakłaniają do refleksji i rozmyślań. Dla wielu z nas jesień i zima to możliwość spędzenia czasu z samym sobą, książką czy dobrym filmem. Ale co na to nasze oczy?

Chłodne dni, długie wieczory i często dość mocno zanieczyszczone powietrze to tylko kilka z punktów, które mogą znacząco wpłynąć na jakość naszego widzenia. Oczy narażone na przebywanie w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach ze sztucznym światłem mogą szybciej się wysuszać, co w konsekwencji może objawiać się pieczeniem, swędzeniem, uczuciem ciała obcego w oku, zaczerwieniem czy łzawieniem. Częstsze spędzanie czasu przed ekranem telefonu, komputera czy telewizora naraża nasze oczy na negatywny wpływ promieniowania światła niebieskiego. Nie pozwól, by dyskomfort związany z widzeniem uniemożliwiał Ci spędzanie czasu tak jak lubisz.

Jak dbać o oczy w sezonie jesienno – zimowym?

Długie i chłodne wieczory to więcej czasu na ulubioną książkę, film czy gry planszowe z rodziną i przyjaciółmi. Nasze oczy, poprzez wzmożoną aktywność mogą przez to odczuwać spory dyskomfort. Objawów zmęczenia oka jest wiele i żadnego z nich nie powinieneś bagatelizować. Szczególnie w okresie jesienno – zimowym zmęczenie i suchość oka mogą potęgować:

– krótszy dzień
– zanieczyszczenie powietrza smogiem
– ogrzewanie pomieszczeń
– suche powietrze
– narażenie oczu na sztuczne oświetlenie i światło niebieskie
– niskie temperatury

Jednak pora roku nie musi Cię ograniczać. Odpowiednie dbanie o oczy pomoże Ci robić to co lubisz, kiedy tylko masz na to ochotę. Wtedy ani krótkie dni, ani gorsza pogoda nie będą stały na przeszkodzie.

Odpowiednie oświetlenie

Zdecydowanie lepiej czyta się wciągającą książkę przy dobrym oświetleniu. Ma to szczególne znaczenie w sezonie jesienno – zimowym, kiedy warunki oświetleniowe ulegają pogorszeniu. Zadbaj o to, by miejsce, w którym oddasz się wciągającej lekturze było odpowiednio oświetlone. Gwarantujemy – dzięki temu, Twoje oczy będą w stanie pochłaniać więcej stron.

Zadbaj o nawilżenie oka

Duże zanieczyszczenie powietrza, spędzanie większości dnia w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach wpływają negatywnie na odpowiednie nawilżenie oczu. Mamy na to sposób. Robiąc przerwy od aktywności przed ekranem dajesz swoim oczom wytchnienie. Nie zapomnij też o regularnym mruganiu i częstym wietrzeniu pomieszczenia, w którym się znajdujesz. Możesz także wspomóc się od zewnątrz i w sezonie jesienno – zimowym korzystać z nawilżających kropli do oczu czy nawilżaczy powietrza.

Oszczędź oczom niebieskiego światła

Jeżeli lubisz spędzać jesienne wieczory pod kocem, z miską popcornu, oglądając ulubione filmy i seriale to jedyne co możemy powiedzieć: tak trzymaj, my też!  Pamiętaj jednak, aby ochronić swoje oczy przed negatywnym promieniowaniem światła niebieskiego. Soczewki okularowe z filtrem BlueControl chroniącym oczy przed niebieskim światłem to dobry sposób na spędzanie czasu przed ekranem komputera lub tv bez wyrzutów sumienia.

Przeczytaj więcej o szkłach do komputera 

Warstwa oleofobowa i antyrefleksyjna to podstawa

Zaparowane soczewki to od pewnego czasu norma dla osób noszących okulary. Gdy dochodzi do tego większa wilgotność powietrza i częstsze opady deszczu problem może się nasilić. Soczewki z warstwą oleofobową mogą przyczynić się do zmniejszenia tego problemu. Warstwa oleofobowa umożliwia także łatwiejsze czyszczenie okularów z wody i różnego rodzaju zabrudzeń i zanieczyszczeń.

Niektórzy mogą zastanawiać się, dlaczego w sezonie zimowym warstwa antyrefleksyjna ma tak duże znaczenie. Przecież w okresie jesienno – zimowym promieni słonecznych jest mniej. Nic bardziej mylnego. Szczególnie zimą oczy narażone są na szkodliwe działanie promieni UV, które odbijając się od śniegu i lodu trafiają do naszych oczu.

Zadbaj o oczy w sezonie jesienno – zimowym z Sirene

Oprawki Sirene – wygodne i eleganckie

Vega_Cyrstal

Copyright © 2024 Sirène