Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 10% rabat.

Parujące szkła okularów – jak sobie z nimi radzić? + kilka słów o soczewkach hydrofobowych i oleofobowych

Problem zaparowanych okularów, zwłaszcza zimą, znany jest zapewne każdemu użytkownikowi okularów korekcyjnych. To powszechne zjawisko polegające na kumulowaniu się pary wodnej, która w formie skroplonej osadza się na soczewce. Kłopot pojawia się w chwili dużych różnic temperatur i wilgotności powietrza, czyli najczęściej w momencie wejścia zimą do ciepłego pomieszczenia, wnętrza samochodu bądź też autobusu. Z parowaniem soczewek oczywiście możemy się zetknąć nie tylko w okresie zimowym, ale również podczas uprawiania sportów, gotowania czy np. picia gorącej herbaty. 

Zdarza się, że przyczyną parowania okularów jest ich nieodpowiednia odległość względem twarzy. W sytuacji, kiedy okulary zbyt blisko przylegają do twarzy, powodem parowania soczewek może być brak przepływu powietrza. W tym wypadku niezbędna jest odpowiednia regulacja okularów przez optyka. Właściwe dogięcie nosków i zauszników powinno pomóc prawidło ustawić pozycje okularów względem twarzy, tak aby powietrze mogło swobodnie cyrkulować dookoła soczewki, zapobiegając tym samym parowaniu okularów.

Niezależnie od powodu, za każdym razem, kiedy okulary korekcyjne ulegają zaparowaniu mogą powodować chwilowe utrudnienia w wykonywaniu danej czynności. Osoby noszące okulary zazwyczaj walczą z parującymi soczewkami ściągając okulary i czekając na ich odparowanie. Jednakże takie nieustanne ściąganie i nakładanie z powrotem okularów może skutkować bólem oczu czy głowy. Dzieje się tak ponieważ wzrok jest zmuszony zaadaptować się do nowej sytuacji. Ponadto, w takiej chwili, osoby z dużą wadą wzroku często prawie nic nie widzą i w tym konkretnym momencie nie mogą normalnie funkcjonować, ani poruszać się. Na szczęście problem parowania okularów korekcyjnych można nieco poskromić wybierając do swoich oprawek odpowiednie soczewki.

 


Wybierz swoje okulary

 


Soczewki z powłoką hydrofobową i oleofobową

Obecnie istnieje coraz więcej rozwiązań, które pomagają walczyć z różnymi niedogodnościami na które natrafiamy korzystając z okularów korekcyjnych, między innymi właśnie takich jak parowanie okularów. Przykładowo, eliminacja męczących odblasków światła została zniwelowana dzięki znanej już wszystkim powłoce antyrefleksyjnej, która dodatkowo ułatwia większą przejrzystość oraz kontrast widzenia. Natomiast dla większej wygody czyszczenia okularów została stworzona specjalna powłoka hydrofobowa oraz oleofobowa. Powłoki te ułatwiają spływanie kropelek wody osiadających na soczewce. Oznacza to, że przy zaparowaniu okularów w których soczewki posiadają powłokę oleofobową, proces odparowywania okularów jest o wiele szybszy. To oznacza, że nasz dyskomfort podczas zimowych dni zdecydowanie się obniży.

Kupując okulary w Sirene Eyewear w standardzie otrzymacie soczewki Hoya Maxxee HCC, które oprócz powłoki antyrefleksyjnej pokryte są również warstwą oleofobową.

 

 

 

 

Tagged , , , , ,
Copyright © 2018 Sirène