Problem zaparowanych okularów, zwłaszcza zimą, znany jest zapewne każdemu użytkownikowi okularów korekcyjnych. To powszechne zjawisko polegające na kumulowaniu się pary wodnej, która w formie skroplonej osadza się na soczewce. Kłopot pojawia się w chwili dużych różnic temperatur i wilgotności powietrza, czyli najczęściej w momencie wejścia zimą do ciepłego pomieszczenia, wnętrza samochodu bądź też autobusu. Z parowaniem soczewek oczywiście możemy się zetknąć nie tylko w okresie zimowym, ale również podczas uprawiania sportów, gotowania czy np. picia gorącej herbaty.
Zdarza się, że przyczyną parowania okularów jest ich nieodpowiednia odległość względem twarzy. W sytuacji, kiedy okulary zbyt blisko przylegają do twarzy, powodem parowania soczewek może być brak przepływu powietrza. W tym wypadku niezbędna jest odpowiednia regulacja okularów przez optyka. Właściwe dogięcie nosków i zauszników powinno pomóc prawidło ustawić pozycje okularów względem twarzy, tak aby powietrze mogło swobodnie cyrkulować dookoła soczewki, zapobiegając tym samym parowaniu okularów.
Niezależnie od powodu, za każdym razem, kiedy okulary korekcyjne ulegają zaparowaniu mogą powodować chwilowe utrudnienia w wykonywaniu danej czynności. Osoby noszące okulary zazwyczaj walczą z parującymi soczewkami ściągając okulary i czekając na ich odparowanie. Jednakże takie nieustanne ściąganie i nakładanie z powrotem okularów może skutkować bólem oczu czy głowy. Dzieje się tak ponieważ wzrok jest zmuszony zaadaptować się do nowej sytuacji. Ponadto, w takiej chwili, osoby z dużą wadą wzroku często prawie nic nie widzą i w tym konkretnym momencie nie mogą normalnie funkcjonować, ani poruszać się. Na szczęście problem parowania okularów korekcyjnych można nieco poskromić wybierając do swoich oprawek odpowiednie soczewki.
Wybierz swoje okulary
Soczewki z powłoką hydrofobową i oleofobową
Obecnie standardem jest wyposażanie soczewek okularowych w powłoki chroniące ją przed różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi. Poza podstawową warstwą antyrefleksyjną, chroniącą przed niechcianymi odblaskami i ułatwiającą przejrzystość widzenia, posiadaną one także powłokę hydrofobową i oleofobową. Mają one za zadanie ułatwić czyszczenie oraz ograniczyć osadzanie się zabrudzeń czy kropelek wody. Obie warstwy mają swój udział w szybkości odparowywania szkieł. Nie są one jednak 100% skuteczne w walce z parowaniem.
Wyróżniającym się na rynku rozwiązaniem są nieparujące soczewki Optifog od firmy Essilor. Szkła nie parują dzięki innowacyjnej powłoce Optifog. Soczewki Optifog są do 50% lżejsze od standardowych soczewek. Soczewki Orma Optifog znajdują się w naszej ofercie w cenie 300 zł za parę.
Aby poprawić komfort widzenia osobom noszącym okulary korekcyjne podczas noszenia maseczek ochronnych polecamy kilka prostych zabiegów. Przede wszystkim zadbajmy o to, aby nasza maseczka dobrze przylegała do twarzy, szczególnie w okolicach nosa. Jeżeli w maseczkę wszyty jest drucik, należy go odpowiednio uformować względem nosa. Uniemożliwi to przedostawanie się wydychanego powietrza pod okulary. Warto zaopatrzyć się także w specjalną ściereczkę okularową, zapobiegającą parowaniu. Ściereczka Hoya Clear-it Anti Fog jest wielorazowa i wystarczy nią przetrzeć czystą powierzchnię soczewki okularowej, aby zapewnić im właściwości nieparujące przez kilka godzin. Na rynku dostępne są także specjalistyczne preparaty ochronne oraz soczewki okularowe, ograniczające parowanie. Przykładem takiego produktu są soczewki Essilor Optifog.
Osoby z wadą wzroku szczególnie narażone są na konsekwencje związane z noszeniem maseczek ochronnych. Przytoczone wyżej rozwiązania pomagają zapewnić prawidłowe widzenie i zminimalizować uciążliwe sięganie po okulary i ciągłe ich przecieranie. Przedstawiliśmy rozwiązania zarówno dla tych, którzy posiadają już swoje wymarzone okulary i chcą im nadać nowe, specjalne właściwości ochronne i dla tych, którzy dopiero stoją przed wyborem swoich okularów. Napisz do nas, a postaramy się znaleźć optymalne rozwiązanie.
Kupując okulary w Sirene Eyewear w standardzie otrzymacie soczewki Hoya Maxxee HCC, które oprócz powłoki antyrefleksyjnej pokryte są również warstwą oleofobową.