Wśród okularów Sirene znajdziecie modele wykonane z tytanu oraz z aceatatu. O okularach tytanowych i ich właściwościach pisaliśmy już wcześniej we wpisie, który można znaleźć tutaj. Dziś zajmiemy się acetatem. Jeśli chcesz wiedzieć co to za materiał i czym różni się od plastiku przeczytaj koniecznie ten artykuł.
Acetat cieszy się dużą popularnością wśród optyków ze względu na właściwości tego materiału. Mając w ręku okulary z acetatu na pewno zwrócisz uwagę na ich lekkość i ładny wygląd. Używając acetatu można stworzyć nawet duże oprawy, które nie będą ciążyć na nosie. Specjaliści doceniają także jego trwałość oraz elastyczność. Okulary acetatowe można lekko zaginać tak, aby lepiej pasowały do twarzy, co w przypadku plastiku jest całkowicie niemożliwe, ponieważ skończy się złamaniem oprawek.
Czym właściwie jest acetat?
O ile w przypadku opraw z metalu, drewna czy bambusa mamy świadomość co trzymamy w ręku. Acetat pozostaje dla wielu osób jedynie tajemniczo brzmiącą nazwą. Czym jest i jak się go produkuje? W największym skrócie acetat zwany oktanem celulozy jest wykonywany z włókien roślinnych, co czyni go materiałem półsyntetycznym. Materiał bazowy pochodzący z roślin jest przetwarzany w zakładzie przemysłowym przy użyciu koktajlu kwasów w celu wytworzenia proszku, a następnie stopionego lepiku. W związku z tym jest to zdecydowanie bardziej ekologiczne niż tworzywa sztuczne. Acetat ulega biodegradacji. Czas rozkładu może się różnić w zależności od tego czy materiał znajdzie się w wodzie czy na ziemi i jakie będą panować wokół warunki atmosferyczne.
Uzyskanie acetatu jest skomplikowane i wymaga fachowej wiedzy oraz specjalistycznego sprzętu. Najbardziej uznanym producentem acetatu na świecie jest włoski producent o ponad 100 letniej tradycji – Mazzucchelli. Wzory acetatu produkowanego przez Mazzucchellego są niepowtarzalne. To właśnie acetat Mazzucchelli jest używany do produkcji większości opraw z kolekcji Sirene.
Wyjątkowość
Oprawy wykonane z acetatów w kolorze tzw. szylkretu różnią się od siebie – każda z nich jest inna. Wynika to z różnego ułożenia wzorów na płytach acetatu, z których robione są oprawy. To samo dotyczy innych wzorów charakteryzujących się nieregularnością. Dzięki temu, każda oprawa staje się niepowtarzalna.
Czy acetat jest ekologiczny?
Jeśli zależy Ci na okularach z materiału przyjaznego dla środowiska, który powstaje w etyczny sposób to acetat będzie odpowiednim wyborem. Materiał roślinny do produkcji acetatu jest pozyskiwany z materiałów pochodzących z recyklingu, odpadów rolniczych lub lasów zarządzanych w sposób zrównoważony. Jeśli zatem ekologia ma dla Ciebie znaczenie możemy Ci polecić okulary z acetatu.
Sam proces powstawania acetatu można zobaczyć tutaj: