Okulary zerówki. Sposób na ochronę oczu - Sirene Eyewear
Zapisz się na badanie

Okulary zerówki. Sposób na ochronę oczu

Okulary bez korekcji – na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów „zerówek”?

okulary-zerowki

Gdy wybieramy się do salonu optycznego i pragniemy znaleźć swoje wymarzone okulary, zazwyczaj robimy to, gdy nasz wzrok wymaga odpowiedniej korekcji. Są jednak sytuacje, kiedy nasz wzrok nie wymaga poprawy, a okulary traktujemy jako dodatek do stylizacji lub ochronę oczu w szczególnych sytuacjach. Okulary zerówki są rozwiązaniem właśnie dla tych, którzy poszukują nowych okularów bez korekcji wzroku.

Czym są okulary „zerówki”?

Okulary zerówki to najprościej mówiąc okulary, które nie posiadają korekcji wady wzroku. Można powiedzieć, że są to oprawki okularowe wyposażone w soczewki bez żadnej mocy korygującej. Zerówki to rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują korekcji wzroku, a chcą zadbać o swoje oczy lub potrzebują okularów jako np. dodatek do stylizacji. Bardzo często okulary bez korekcji występują pod postacią okularów przeciwsłonecznych. Przy zerówkach warto zatem wspomnieć w kontekście bariery bezpieczeństwa i ochrony naszych oczu np. przed szkodliwym promieniowaniem światła niebieskiego czy promieni słonecznych. O tym, na co dokładnie zwrócić uwagę przy wyborze zerówek przeczytasz w dalszej części artykułu.

Różnice między soczewkami demonstracyjnymi a zerówkami

Sceptycy mogą zwrócić uwagę, że okulary o zerowej mocy mogą negatywnie wpływać na nasz wzrok. To jeden z tych mitów, który bez doprecyzowania może wprowadzać w błąd. Oby go obalić należy zwrócić uwagę na różnice między okularami zerówkami a popularnymi demolensami, czyli szkłami demonstracyjnymi. Jedne i drugie nie wpływają na korekcję wady wzroku, a więc nie posiadają żadnej mocy korygującej.

Okulary z soczewkami demonstracyjnymi spotkamy w każdym salonie optycznym, gdy przymierzamy oprawki. Do wszystkich opraw zakładane są tzw. demolensy, aby lepiej zwizualizować użytkownikowi finalny wygląd okularów na twarzy. Demolensy charakteryzują się kiepską trwałością i małą odpornością na zarysowania i nie są przystosowane do użytkowania na co dzień ze względu na brak warstw ułatwiających czyszczenie. Brak tych powłok może sprawić, że będziemy mieć trudności z wyraźnym widzeniem i mocno rozpraszającym się światłem przez osad i kurz znajdujący się na powierzchni szkieł. Soczewki demonstracyjne są też ubogie w warstwy ochronne np. antyrefleksyjną, co powoduje, że mogą pojawiać się dodatkowe odbłyski utrudniające komfortowe widzenie.

Jeżeli wybierzemy w salonie optycznym ulubione oprawki i będziemy je użytkować z soczewkami demonstracyjnymi, nasz wzrok może ucierpieć. Gdy nie posiadamy wady wzroku, a pragniemy posiadać swoje oprawki, warto zastanowić się nad uzupełnieniem ich o profesjonalne soczewki o zerowej mocy.

Na co zwrócić uwagę wybierając okulary zerówki

Soczewki zerówki dają możliwość użytkowania okularów, gdy nie posiadamy wady wzroku. Niektórzy decydują się na to rozwiązanie ze względu na to, że okulary pasują im jako dodatek do różnych stylizacji. Inni zwracają uwagę, że jest to także świetny sposób na ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem światła niebieskiego. Należy jednak ponownie zaznaczyć, że okulary z zerową mocą to nie to samo co okulary z soczewkami demonstracyjnymi (demolensami), które również charakteryzują się brakiem mocy korygującej.

warstwa antyreflesyjna

Najważniejszą różnicą między demolensami a prawidłowo dobranymi zerówkami jest warstwa antyrefleksyjna. Ma ona za zadanie chronić nasze oczy przed różnymi odblaskami i światłem wpadającym do naszego oka. Warstwa antyrefleksyjna jest więc podstawową warstwą ochronną dla naszych oczu. Jeżeli zamierzamy posiadać okulary bez korekcji muszą one zawierać warstwę antyrefleksyjną. Jak poznać, że soczewki posiadają warstwę antyrefleksyjną? Na powierzchni soczewek z antyrefleksem powinny pojawić się zielone lub fioletowe odblaski. Poza ochroną przed odblaskami warstwa antyrefleksyjna to także utwardzenie powierzchni soczewki, a więc i lepsze jej zabezpieczenie przed mechanicznymi urazami.

filtr BlueControl

Bardzo często zdarza się, że osoby, które nie mają wady wzroku, decydują się na zerówki ze względu na możliwość ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem światła niebieskiego. Długotrwała praca przy komputerze lub smartfonie może negatywnie wpływać na nasze, a rozwiązaniem tego problemu może być właśnie filtr BlueControl. Takie okulary bez korekcji, ale z filtrem blokującym niebieskie światło stają się okularami idealnymi do pracy z komputerem.

Soczewki z filtrem BlueControl są dodatkowo utwardzone, co przedłuża im żywotność i posiadają także powłokę HiVision Long Life z 3-letnią gwarancją producenta. BlueControl redukuje nadmiar odblasków i podwyższa kontrast nadając kolorom nową jakość. To rozwiązanie dla wszystkich tych, dla których praca przy komputerze to codzienność, a troskę o swoje oczy stawiają na pierwszym miejscu.

okulary przeciwsłoneczne

Najczęściej z soczewkami bez korekcji spotkamy się w okularach przeciwsłonecznych. Mimo, że okulary przeciwsłoneczne są szeroko dostępne na rynku, warto zwrócić uwagę na to, czy posiadają odpowiedni filtr UV. Aby chronić nasze oczy przed promieniowaniem słonecznym konieczny jest filtr UV 400. Tylko takie zabezpieczenie jest gwarancją ochrony oczu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Na rynku większość okularów przeciwsłonecznych nie jest jednak wyposażona w tego typu ochronę. W ofercie Sirene wszystkie okulary przeciwsłoneczne zawierają powłokę z filtrem UV 400.

wygodne i stylowe oprawki

Chyba kluczową kwestią w wyborze okularów zerówek są oprawy. To głównie dla nich część osób decyduje się na zakup okularów. Szczególnie jeżeli zerówki mają służyć nie jako ochrona oczu w specyficznych warunkach, a po prostu pragniemy posiadać własne okulary, nie mając wady wzroku.

Przy zerówkach możemy zdecydować się na każde, dostępne oprawki na rynku. Nie ogranicza nas wada wzroku, która często stwarza konieczność wyboru konkretnego rodzaju opraw ze względu np. na grubość soczewki. Wybór oprawek powinien zatem skupić się na kwestiach indywidualnych i gustu. Należy jednak mieć na uwadze, że okulary muszą wygodnie leżeć na twarzy, nie powodując dyskomfortu czy ucisku. Chętnie wybieranym rozwiązaniem są oprawki wykonane z tytanu, który jest hipoalergiczny, ultralekki i trwały.

Wybierz jedną z naszych oprawek wykonanych z tytanu

Calisto Gold L

Rhea

Lun Copper

 

Fachowe doradztwo w salonie Sirene

doradztwo przy zakupie

Jeżeli marzysz o okularach nie posiadając wady wzroku zerówki do rozwiązanie dla Ciebie. W Sirene znajdziesz szeroki wybór różnych typów opraw, wykonanych zarówno z tytanu jak i acetatu. Nasi doradcy pomogą Ci dobrać oprawki, które wyrażą Twoją osobowości i doradzą w kwestii doboru odpowiednich warstw ochronnych soczewek. Przy wyborze zerówek pamiętaj jednak, że zakup okularów z demolensami nie jest rozwiązaniem zdrowym dla Twoich oczu. W Sirene zadbamy o to, by Twoje okulary spełniały najwyższe standardy, a Twoje oczy były odpowiednio zaopiekowane.

Oprawki Sirene – wygodne i eleganckie

Albedo Brown

Albedo Black

Hele Turtle

Copyright © 2020 Sirène