Okulary na przestrzeni lat - Sirene Eyewear
Zapisz się na badanie

Okulary na przestrzeni lat

Okulary. Przedmiot, dzięki któremu od wielu lat możemy korygować wadę wzroku i dzięki temu widzieć lepiej i wyraźniej. Jak to się wszystko zaczęło? Kto i kiedy wynalazł okulary? I wreszcie – z jakich materiałów tworzone były pierwsze okulary, a jakie wykorzystuje się po dziś dzień? Poznaj zmienną naturę okularów na przestrzeni lat i dziesięcioleci.

Pierwsze okulary – jakie były?

Historyczne wzmianki mówią o tym, że już w starożytności używanego czegoś na kształt soczewek korygujących wzrok. Były to m. in. kryształy w formie półkolistej, które kładziono na papierze, aby powiększyć czytany tekst. Pierwsza wzmianka o okularach, które kształtem i funkcjonalnością przypominają te dobrze nam znane pojawia się na przełomie XIII/XIV wieku we Włoszech. Nie wiadomo dokładnie kto stoi za tym przełomowym odkryciem, choć pewne przekazy mówią o angielskim filozofie Rogerze Baconie lub Aleksandrze della Spina.

Okulary Mahatmy Gandhiego w Narodowym Muzeum Gandhiego, wikipedia.org

Ewolucja okularów korekcyjnych była bujna – od okularów jednoogniskowych, przez wynalezienie dwuogniskowych i możliwość korekcji zarówno krótko- jak i dalekowzroczności, monokle, binokle czy oprawki z zausznikami i zawiasami. Kolejnym przełomowym momentem w historii okularów było wynalezienie soczewki progresywnej w 1959 roku przez firmę Essilor.

Okulary z pozłacanymi nożyczkami Cesarstwa Francuskiego (bez jednej soczewki), 1805, wikipedia.org

A co z okularami przeciwsłonecznymi?

Ochrona przeciwsłoneczna to bardzo istotna sprawa w profilaktyce zdrowia oczu. Wiedzieli o tym już Innuici, czyli grupa rdzennych ludów obszarów arktycznych i subarktycznych, którzy wynaleźli sposób na ochronę oczu przed groźną chorobą oczu tzw.  ślepotą śnieżną. Używali już od starożytności wydrążonych kości i drewna, aby zasłonić swoje oczy przed promieniami słonecznymi i ich odbiciem w śniegu. Także w starożytności korzystano z czegoś na kształt okularów przeciwsłonecznych. Były to m. In. Przydymione płaskie płytki kwarcu lub szmaragdu, które miały pełnić rolę ochrony przeciwsłonecznej.

Pierwsze okulary przeciwsłoneczne jakie znamy dziś zostały wynalezione w 1752 roku przez Jamesa Escotta. W 1964 roku wprowadzone zostały na rynek przez firmę Corning soczewki fotochromowe, przyciemniające szkła pod wpływem promieniowania słonecznego.

 

Apostoł okularów Conrada von Soesta (1403), wikipedia.org

Czas porozmawiać o materiałach

Ewolucja szkieł okularowych to jedno. Szalenie ciekawą sprawą jest także historia materiałów do tworzenia opraw okularowych. Początkowo korzystano z bogactw przyrody (patrz wspomniani wcześniej Innuici). Rozwój arystokracji sprawił, że okulary stały się towarem pożądanym i traktowanym jako element biżuteryjny. Korzystano wtedy z metali – złota, srebra, miedzi czy żelaza. Nierzadko zdarzało się, że oprawki były bogato zdobione masą perłową, kamieniami szlachetnymi czy szylkretem. Obecnie najczęściej okulary zrobione są z tworzyw sztucznych, acetalu lub metalu np. tytanu.

Acetat to octan celulozy, czyli materiał pochodzenia roślinnego. Jest bardziej ekologiczny niż plastik i pod wpływem czasu ulega biodegradacji. Oprawy wykonane z acetatu w kolorze tzw. szylkretu różnią się od siebie – każda z nich jest inna. Wynika to z różnego ułożenia wzorów na płytach acetatu, z których robione są oprawy. To samo dotyczy innych wzorów charakteryzujących się nieregularnością. Dzięki temu, każda oprawa staje się niepowtarzalna.

Oprawki tytanowe cechuje kilka wyjątkowych właściwości. Po pierwsze są ultra lekkie i wygodne. Druga sprawa to ich wielka wytrzymałość. Tytanowe oprawy są odporne na korozję, wysokie i niskie temperatury oraz upadki czy zgniatanie. Bardzo istotną cechą tytanu jest jego hipoalergiczność, dlatego to doskonały wybór dla osób wrażliwych, ceniących sobie wygodę i ochronę.

mazzucchelli1849.it

Podsumowanie

Okulary na przestrzeni lat bardzo się zmieniały. Nie tylko kształtem czy rozmiarem, ale również zastosowaniem różnej technologii soczewek czy użyciem materiałów do produkcji opraw. W Sirene korzystamy z najnowocześniejszych technologii, aby oprawki były z jednej strony lekkie, z drugiej wytrzymałe, a soczewki spełniały swoją funkcję – najlepiej jak to możliwe korygowały wzrok. Okulary mogą dalej być eleganckim dodatkiem do stylizacji lub pełnić czysto funkcjonalny charakter – okulary sportowe np. gogle narciarskie. W Sirene znajdziesz ponad sto różnych opraw, a nasi doradcy pomogą wypracować najlepsze rozwiązanie soczewkowe, dopasowane do Twoich potrzeb.

 

 

Copyright © 2024 Sirène