Co lepiej nosić - okulary czy soczewki? Praktyczy poradnik
Zapisz się na badanie

Co lepiej nosić? Okulary czy soczewki kontaktowe?

Nauka ciągle ma do powiedzenia coś nowego, dzięki czemu zmienia się stan wiedzy o wadach wzroku i możliwości ich korekty. Jeszcze do niedawna osoby z wadą wzroku miały praktycznie jeden sposób na poprawę ostrości widzenia – okulary korekcyjne. Dziś natomiast możemy wybrać co nosić – okulary czy soczewki kontaktowe. Która opcja będzie korzystniejsza? To bardzo indywidualny wybór. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą podjąć taką decyzję.

Czy soczewki to lekarstwo na wszystko?

Soczewki kontaktowe chociaż wynalezione około 100 lat temu dopiero niedawno zyskały na popularności. Niektórzy chwalą je za możliwość noszenia w każdych okolicznościach, także podczas uprawiania sportów. Jednak zalet soczewek kontaktowych można znaleźć więcej, zwłaszcza, że najnowsze modele podążają za najnowszymi osiągnięciami inżynierii materiałowej i znacznie różnią się od swoich poprzedniczek. Przede wszystkim zapewniają doskonałą ostrość widzenia pod każdym kątem, gdyż przylegają do oka i poruszają się wraz z nim. Soczewki dobrej jakości są miękkie, a przez to bardzo dobrze adaptują się do oka. Również płyny stosowane wraz z nimi są zbliżone z tym fizjologicznym, co zdecydowanie poprawia komfort użytkowania.

Dostępne są soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, a nawet miesięczne. Warto jednak pamiętać, że żeby ten sposób korekty wad wzroku pomagał a nie szkodził, zwłaszcza w przypadku ciągłego korzystania, to konieczne są częstsze wizyty u specjalisty, który oceni kondycję oka i stan jego ewentualnego wysuszenia. Ogromnie ważny jest także właściwy dobór soczewek do wady wzroku.

Jakie są wady soczewek? Na pewno korzystanie z soczewek narzuca pewne rygory i ograniczenia. Jeśli stosujemy soczewki jednodniowe zawsze trzeba dbać o ich odpowiedni zapas. W przypadku soczewek tygodniowych czy miesięcznych trzeba natomiast kontrolować ich termin ważności. Poza tym trzeba pamiętać o zdejmowaniu soczewek do snu. Czasami przy wyjmowaniu soczewki mogą ulec uszkodzeniu i do wyjęcia z oka uszkodzonej soczewki będzie potrzebna wizyta u lekarza.


Zobacz lekkie, antyalergiczne oprawy ze szkłami w cenie


 

Dla kogo okulary korekcyjne?

W zasadzie istnieje coraz mniej przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych. Te poradzą sobie już zarówno z wadą wzroku połączoną z astygmatyzmem, jak i starczowzrocznością, która wymaga korekty okularami progresywnymi lub dwoma osobnymi parami do patrzenia w dal i bliż.

Wciąż jednak jest bardzo wiele osób, które dobrowolnie decydują się na noszenie okularów. Dlaczego? Przede wszystkim noszenie ich jest bardzo wygodne i daje wiele możliwości.

 

Wiele osób decyduje się okulary korekcyjne, bo je po prostu lubi i lubi to, jak w nich wygląda. Od pewnego czasu panuje także nowy trend, który sprawił, że są one bardziej popularne, przez co noszą je także ci, którzy nie muszą korygować wad wzroku. To, że zostały potraktowane jak niebanalny dodatek biżuteryjny otworzyło nowe perspektywy projektantom, którzy co sezon proponują nowe modne okulary o odważnym designie i w kolorystyce, która podąża za najnowszymi trendami. Takie modele nie tylko zadają szyku, ale czasami mają wręcz działanie terapeutyczne i pozwalają pozbyć się kompleksów osobom, dla których do tej pory konieczność korygowania wady wzroku była problemem. Na rynku można spotkać oprawki okularów wykonane z różnych materiałów, dzięki czemu każdy znajdzie taką parę, która w pełni odzwierciedli jego charakter. Coraz większą popularnością cieszy się tytan odznaczający się lekkością i licznymi właściwościami antyalergicznymi. Oprawki z niego wykonane są zazwyczaj także bardziej trwałe i odporne na uszkodzenia. Podobne cechy posiada acetat, czyli octan celulozy. Zastosowanie go w produkcji oprawek stwarza jeszcze więcej możliwości w zakresie designu i kolorystyki. Równie ciekawą alternatywą dla tradycyjnych modeli są modne okulary wykonane z drewna lub metalu pokrytego warstwą srebra albo złota. Możliwości wyboru jest więc naprawdę sporo.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że wybór tylko jednej z opcji jest pozorny. W rzeczywistości można z powodzeniem używać równolegle okularów i soczewek, po prostu wybierając w danej sytuacji tę opcję, która będzie bardziej wygodna.

Copyright © 2020 Sirène