Jak dbać o swoje okulary? Praktyczny poradnik dla każdego
Zapisz się na badanie

Jak dbać o swoje okulary?

Okulary korekcyjne to delikatna materia, dlatego trzeba o nie odpowiednio dbać. I to nie tylko po to, by prezentowały się pięknie i nienagannie, ale także żeby mogły z powodzeniem służyć do czasu podjęcia decyzji o wymianie na nowe. Niezależnie od tego czy nosisz okulary metalowe, wykonane z tytanu czy acetatu, dbanie o każde jest tak samo ważne. Poniżej znajdziesz kilka rad, które podpowiedzą jak czyścić okulary prawidłowo i na co zwrócić uwagę, by je zachować w dobrym stanie na dłużej.

Jak odpowiednia regulacja pozwala zadbać o okulary?

Na sam początek najbardziej oczywisty fakt. Aby okulary korekcyjne spełniały swoje funkcje muszą być odpowiednio dobrane. Mowa tu nie tylko o soczewkach, ale także o oprawkach, od których w dużej mierze zależy komfort użytkowania. Odpowiednie ich dopasowanie do szerokości twarzy pozwoli uniknąć nadmiernego rozciągania, które mogłoby uszkodzić zawiasy zauszników.

Większość modeli oprawek, także metalowych lub tytanowych, można delikatnie wyregulować czy to na noskach zmniejszając odległość pomiędzy szkłem i okiem czy też na mostku, co poprawia ich osadzenie. Okulary można regulować samodzielnie, jeśli jednak nie mamy w tym wprawy lub boimy się zniszczenia konstrukcji można oczywiście skorzystać z pomocy optyka.

Czy tak właściwie wiesz, jak czyścić okulary?

Okulary korekcyjne zasadniczo składają się z dwóch części: oprawek i soczek okularowych. Regularnej pielęgnacji powinny podlegać obydwa te elementy. Najczęściej jednak się o tym zapomina i większą wagę przywiązuje się do czyszczenia, tego co mamy przed samymi oczami, czyli tak zwanych szkieł.

Najbezpieczniejszym sposobem czyszczenia soczewek okularowych jest przecieranie ich na mokro. W zasadzie do mycia wystarczyłaby zwykła woda, jednak lepszym rozwiązaniem są  ogólnodostępne płyny do pielęgnacji. Są dostępne praktycznie w każdej aptece i drogerii. W ich składzie znajdują się substancje, które pozwolą odtłuścić powierzchnię w łagodny sposób i zniwelować smugi, które mogłyby wpłynąć na komfort patrzenia przez okulary. Można także stosować nasączane ściereczki do soczewek.


Płyn do pielęgnacji szkieł okularowych dostępny online na sireneeyewear.com i w salonach


Najczęstszym błędem, popełnianym przez naprawdę dużą część okularników, jest wycieranie szkieł szmatką na sucho. Nie tylko nie pozwala ona na zebranie całego brudu i uzyskania optymalnej widoczności, ale także rozprowadza drobinki, które podczas pocierania mogą uszkodzić zewnętrzną warstwę soczewek powodując mini rysy. Co jednak gdy nie mamy jak umyć okularów, a są brudne od deszczu czy śniegu? Zawsze warto mieć pod ręką wspomniane już ściereczki do soczewek. Są jednorazowe, a do tego poręczne i zmieszczą się w każdej torebce, plecaku lub kieszeni.

Dla wielu osób wcale nie jest oczywiste, że dbanie o oprawki jest równie ważne jak dbanie o szkła – i to niezależnie od tego czy nosimy okulary metalowe czy wykonane z innych tworzyw. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, ile razy dziennie i w jakich okolicznościach dotykamy ich brudnymi rękami. Zbiera się na nich także codzienny kurz i martwy naskórek, który stanowi najlepszą pożywkę dla bakterii. Przetarcie ich wilgotną szmatką czy umycie pod bieżącą wodą i wytarcie do sucha nie zajmie wiele czasu, a zapewni nieporównywalny komfort i poczucie świeżości.


Metalowe etui na okulary, dostępne online na sireneeyewear.com i w salonach


Najlepsze miejsce dla okularów to…

A teraz się zastanów. Skąd wziąłeś swoje okulary korekcyjne zakładając je ostatnim razem? Jeśli z etui to nie powinieneś mieć sobie nic do zarzucenia. Wiele osób odkłada je jednak byle gdzie – na stół, biurko, regał, czyli w miejsca, gdzie w mniejszym lub większym stopniu są narażone na strącenie lub porysowanie. Jeśli nosisz okulary korekcyjne z soczewkami mineralnymi, które wykonane są ze szkła, możesz kiedyś bardzo pożałować, że nie schowałeś ich do etui. Zbicie się szkieł oznacza awaryjną naprawę okularów i kilka dnia czekania.

Copyright © 2020 Sirène