Jaki kolor oprawek wybrać?
Zapisz się na badanie

Jaki kolor oprawek wybrać?

Wybór okularów to nie lada wyzwanie. Przede wszystkim musimy czuć się w nich dobrze, ponieważ zostaną z nami na dłuższy czas. O ile decyzja dotycząca szkieł, ich rodzaju i funkcji, bardzo często jest ściśle powiązany z tym, jaki jest stan naszego wzroku, o tyle wybór koloru oprawki jest kwestią gustu. Istnieje jednak kilka zasad, które ułatwią wybór koloru okularów i sprawią, że ich użytkownik będzie czuł się znacznie lepiej. 

Jakie oprawki do okularów?

Okulary są ważną częścią garderoby i wiele można nimi zdziałać: ocieplić czyjś wizerunek lub uczynić go bardziej surowym, dodać lub odjąć lat, uwydatnić bądź ukryć rysy twarzy. Warto zatem wiedzieć, czym kierować się w wyborze koloru oprawek, a czego unikać.

Eksponuj atuty, ukrywaj słabości

Dobór koloru będzie miał ogromne znaczenie w ostatecznym wizualnym efekcie. Możemy to wykorzystać i wybrać oprawki, które podkreślą mocne strony naszej urody. 

Należy zacząć od koloru włosów. Jeśli ich barwa jest bardzo intensywna, np. ruda lub kasztanowa, jeszcze bardziej uwydatnią to oprawki w intensywnych, wyrazistych i jaskrawych kolorach. Osoba ruda z pewnością bardziej będzie się rzucać w oczy, jeśli wybierze oprawki w czerwonym kolorze. Klasyczny kolor, np. czerń, będzie w stanie stonować intensywną barwę włosów i oprawę oczu.

Atlas_Brown

Odwrotnie jest w przypadku osób, które chciałyby się wyróżniać, pomimo spokojnych barw naturalnych na twarzy i włosach. Wszelkiego rodzaju brązy i odcienie blond na włosach dobrze, ale bardzo spokojnie będą wyglądać w stonowanych barwach oprawek okularów. Jeśli właściciele blond włosów chcieliby się rzucać w oczy, powinni wybrać oprawki o jaskrawych lub pastelowych kolorach. 

Warto również wziąć pod uwagę kolor oczu. Zazwyczaj świetnie wyglądają pary, co oznacza, że niebieskookim będą pasowały oprawki błękitne, niebieskie, a także granatowe. Do oczu brązowych najlepiej dobrać ciepłe odcienie oprawek o ciemnej, zdecydowanej barwie.

Bardzo istotne są również odcienie oprawek, ponieważ paleta kolorów składa się z barw o różnej temperaturze. Wyróżniamy barwy ciepłe i barwy chłodne. Warto zwrócić uwagę na temperaturę barwy i również dopasować ją do kolorów własnej twarzy i włosów. 

Barwy chłodne z pewnością będą pasować osobom z ciemną oprawą oczu i ciemnymi włosami. Całkiem dobrze wyglądają również na twarzy o ciemnej karnacji. Do osób, które mają włosy jasne lub brązowe, najbardziej pasują oprawki w ciepłych kolorach. Z jasną karnacją lepiej połączyć spokojne i ciepłe barwy oprawek po to, by nie uzyskać efektu zbyt dużego kontrastu. Jaskrawe i zdecydowane kolory mogą wówczas zdominować wygląd twarzy i całkowicie przysłonić jej rysy. To nie jest dobre rozwiązanie, głównie dlatego, że okulary są jedynie dodatkiem i powinny współgrać z obrazem twarzy.

Oczywiście traktowanie koloru oprawek okularów jako wyrocznię odnośnie charakteru ich właściciela, zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Można to potraktować raczej jako swego rodzaju zabawę i tylko część z wymienionych rzeczy utożsamiać z właścicielami danych okularów.

Niewątpliwie na czerwone oprawki nie zdecyduje się osoba skromna i nieśmiała, to raczej dobry wybór dla osoby pewnej siebie, a w dodatku z duszą artysty.  Idąc tym tropem, podczas wyboru koloru swoich oprawek, warto się zastanowić, co mają o nas mówić. Czy powinny nas wyróżniać, czy raczej nie rzucać się w oczy? Odejmować, czy dodawać lat? Kolor będzie miał tu bardzo duże znaczenie.

Nadaj sobie charakteru

Okulary są bardzo ważną częścią naszego wyglądu nie tylko ze względów modowych, choć niewątpliwie coraz więcej osób traktuje je jako modny dodatek i nosi nawet wtedy, kiedy nie ma wady wzroku. 

Okulary są jednak czymś więcej niż częścią stylizacji. Potrafią uwydatnić u swojego właściciela określone cechy. Zależnie od ich kształtu i koloru możemy sterować naszym obrazem w oczach innych, budować wrażenie określonej osobowości i wpływać na odbiór w oczach innych. Kształt oprawek jest tu oczywiście bardzo istotny, jednak nie bez znaczenia pozostaje również ich kolor

Barwy już od dawna i w różnych dziedzinach przywołują na myśl pewne skojarzenia. Osoby, które wybierają pastelowe odcienie oprawek, uważane są za skromne, spokojne i zrównoważone, ale również bardziej konserwatywne. Takie kolory pięknie podkreślają oczy i wskazane są dla osób o ładnym spojrzeniu. 

Zdecydowane barwy, takie jak czerwień, świadczą o dynamiczności i kreatywności osoby, która je nosi. Mogą oznaczać również pewność siebie, pomysłowość, poczucie humoru. Dobrane do odpowiedniej stylizacji nadają jej niesamowitego charakteru. Natomiast oprawki w barwach ciemnych, takich jak wszelkiego rodzaju czernie, szarości i brązy, nadają swojemu właścicielowi powagi.

Calisto_Black

Podczas wyboru koloru oprawek, warto się zastanowić, co mają o nas mówić. Czy powinny nas wyróżniać, czy raczej nie rzucać się w oczy? Odejmować, czy dodawać lat? Kolor będzie miał tu bardzo duże znaczenie.

Kluczowym kryterium wyboru jest nasza własna wygoda i dobre samopoczucie. Najważniejsze jest to, aby w okularach czuć się komfortowo i polubić to, jak się w nich wygląda.

Copyright © 2024 Sirène