Newsletter Sirène

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz 10% zniżki.

Jaki kolor oprawek wybrać?

Wybór okularów to często bardzo ważna decyzja dla osoby, która będzie je potem nosić. Okulary kupujemy rzadko i wybieramy je starannie, więc musimy czuć się w nich dobrze, ponieważ zostaną z nami na dłuższy czas. O ile wybór szkieł, ich rodzaju i funkcji, jakie będą pełnić, bardzo często jest ściśle powiązany z tym, jaki jest stan naszego wzroku i w jaki sposób okulary powinny chronić nasze oczy, o tyle wybór koloru oprawki jest kwestią gustu. Można natomiast kierować się pewnymi zasadami, które z pewnością ułatwią wybór koloru oprawek i sprawią, że ich użytkownik będzie czuł się znacznie lepiej. Okulary są ważną częścią garderoby i wiele można nimi zdziałać: ocieplić czyjś wizerunek lub uczynić go bardziej surowym, dodać lub odjąć lat, uwydatnić bądź ukryć rysy twarzy. Warto zatem wiedzieć, czym w wyborze koloru oprawek się kierować, a czego unikać.

Jakie oprawki do okularów? Eksponuj atuty, ukrywaj słabości

Dobór koloru oprawek będzie miał ogromne znaczenie w ostatecznym wizualnym efekcie. Możemy to wykorzystać i wybrać kolor, który podkreśli mocne strony naszej urody. Należy zacząć od koloru włosów i oprawy oczu. Jeśli ich barwa jest bardzo intensywna, np. ruda lub kasztanowa, z pewnością jeszcze bardziej uwydatnią to oprawki w intensywnych, wyrazistych i jaskrawych kolorach. Osoba o rudym kolorze włosów z pewnością bardziej będzie się rzucać w oczy, jeśli wybierze oprawki w czerwonym kolorze. Klasyczny kolor, np. czerń, z pewnością będzie w stanie stonować intensywną barwę włosów i oprawę oczu.

Odwrotnie jest w przypadku osób, które chciałyby się wyróżniać, pomimo spokojnych barw naturalnych na twarzy i włosach. Wszelkiego rodzaju brązy i kolory blond na włosach z pewnością dobrze, ale bardzo spokojnie będą wyglądać w stonowanych barwach oprawek okularów. Jeśli właściciele blond włosów chcieliby się wyróżniać, powinni wybrać oprawki o jaskrawych lub pastelowych kolorach. Warto również decydować o wyborze koloru oprawek na podstawie koloru swoich oczu. Zazwyczaj świetnie wyglądają pary, co oznacza, że niebieskookim osobom będą pasowały oprawki w kolorach błękitów, niebieskich, a także granatowych. Do oczu brązowych najlepiej dobrać ciepłe odcienie oprawek o ciemnej, zdecydowanej barwie.

Bardzo istotne są również odcienie oprawek, ponieważ paleta kolorów składa się z barw o różnej temperaturze. Wyróżniamy barwy ciepłe i barwy chłodne. Warto zwrócić uwagę na temperaturę barwy podczas wyboru koloru oprawek i również dopasować ją do kolorów własnej twarzy i włosów. Barwy chłodne z pewnością będą pasować osobom z ciemną oprawą oczu i ciemnymi włosami. Całkiem dobrze wyglądają również na twarzach o ciemnej karnacji. Do osób, które mają włosy w kolorze blond lub brąz najbardziej pasują oprawki w ciepłych kolorach. Z jasną karnacją lepiej połączyć spokojne i ciepłe barwy oprawek po to, by nie uzyskać efektu zbyt dużego kontrastu. Jaskrawe i zdecydowane kolory mogą wówczas zdominować wygląd twarzy i całkowicie przysłonić jej rysy. To nie jest dobre rozwiązanie, głównie dlatego, że okulary są jedynie dodatkiem i powinny współgrać z obrazem twarzy.

Nadaj sobie charakter

Okulary są bardzo ważną częścią naszego wyglądu nie tylko ze względów modowych, choć niewątpliwie coraz więcej osób traktuje je jako modny dodatek i nosi nawet wtedy, kiedy nie ma żadnej wady wzroku. Okulary są jednak czymś więcej niż częścią stylizacji. Potrafią uwydatnić u swojego właściciela określonego cechy. Zależnie od ich kształtu i koloru możemy sterować naszym obrazem w oczach innych, budować wrażenie określonej osobowości, cech charakteru i odbiór w oczach innych. Kształt oprawek jest tu oczywiście bardzo istotny, jednak nie bez znaczenia pozostaje również ich kolor. Barwy już od dawna i w różnych dziedzinach przywołują na myśl pewne skojarzenia. Osoby, które wybierają pastelowe odcienie swoich oprawek, uważane są za skromne, spokojne i zrównoważone, ale również bardziej konserwatywne. Takie kolory oprawek pięknie podkreślają oczy i wskazane są dla osób o ładnym spojrzeniu. Zdecydowane barwy, takie jak czerwień, świadczą od dynamiczności i kreatywności osoby, która je nosi. Mogą oznaczać również pewność siebie, pomysłowość, poczucie humoru. Dobrane do odpowiedniej stylizacji nadają jej niesamowitego charakteru. Natomiast oprawki w barwach ciemnych, takich jak wszelkiego rodzaju czernie, szarości i brązy, nadają swojemu właścicielowi powagi.

Oczywiście traktowanie koloru oprawek okularów jako wyrocznię odnośnie charakteru ich właściciela, zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Można to potraktować raczej jako swego rodzaju zabawę i tylko część z wymienionych rzeczy utożsamiać z właścicielami danych okularów.

Niewątpliwie na czerwone oprawki nie zdecyduje się osoba skromna i nieśmiała, to raczej dobry wybór dla osoby pewnej siebie, a w dodatku z duszą artysty.  Idąc tym tropem, podczas wyboru koloru swoich oprawek, warto się zastanowić, co mają o nas mówić. Czy powinny nas wyróżniać, czy raczej nie rzucać się w oczy? Odejmować, czy dodawać lat? Kolor będzie miał tu bardzo duże znaczenie.

Kluczowym kryterium wyboru oprawek okularów i ich koloru jest nasza własna wygoda i dobre samopoczucie. Najważniejsze jest to, aby w okularach czuć się wygodnie, dobrze i polubić to, jak się w nich wygląda.

Tagged , , , , ,
Copyright © 2018 Sirène