Zaćmienie księżyca 27 lipca– najdłuższe od 100 lat! - Sirene Eyewear
Zapisz się na badanie

Zaćmienie księżyca 27 lipca– najdłuższe od 100 lat!

Jeśli nie macie planów na 27 lipca koniecznie zanotujcie tę datę.  To najlepsza okazja do obserwowania wyjątkowo długiego zaćmienia Księżyca. Następnej takiej szansy  możecie już nie dożyć, bo pojawi się dopiero w 2123 roku! Właśnie teraz w lipcu Księżyc  zniknie aż na 1 godzinę i 43 minuty.

Czym jest właściwie zaćmienie Księżyca? Jest to zjawisko astronomiczne powstające, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc „wejdzie” w stożek cienia Ziemi. Jest to niecodzienne zjawisko, bo w tym wieku będzie miało miejsce 140 razy, co oznacza, że w niektórych latach zdarza się raz lub dwa razy na rok, a w innych wcale. A w czym tkwi wyjątkowość zaćmienia 27 lipca 2018? Przede wszystkim jest to zaćmienie całkowite, a nie częściowe. Oznacza to, że ciemna robi się cała powierzchnia księżyca, a nie tylko jej część. Poza tym jak wspomnieliśmy wcześniej rekordowa będzie długość zaćmienia.

Zaćmienie księżyca 27 lipca – jak będzie wyglądało?

Przez pierwszą godzinę będziemy widzieli, jak Księżyc jest stopniowo „zjadany” przez cień Ziemi, a później zobaczymy krwisto czerwony Księżyc. Po upływie półtorej godziny nastąpi ponownie faza częściowa zaćmienia, już zdecydowanie lepiej widoczna. Zaćmienie Księżyca zacznie się ok. 20.30. O godz. 21.30 nastąpi jego faza całkowita, która potrwa do 23:13. Zjawisko będzie najlepiej widoczne w centralnej Polsce.

Kiedy kolejne zaćmienie księżyca?

Jeśli przegapicie to zjawisko lub spodoba Wam się na tyle, że będziecie chcieli zobaczyć coś podobnego jeszcze raz, będzie ku temu następna okazja. Kolejne zaćmienia są przewidywane na 21 stycznia 2019, 16 lipca 2019 oraz 10 stycznia 2020.  I chociaż będą trwały krócej także pozwolą zrobić wspaniałe zdjęcia!

Copyright © 2024 Sirène