Powłoki, progresy, PD, polaryzacja… czyli wszystko, o czym warto wiedzieć wybierając okulary. Przewodnik cz. 2. - Sirene Eyewear
Zapisz się na badanie

Powłoki, progresy, PD, polaryzacja… czyli wszystko, o czym warto wiedzieć wybierając okulary. Przewodnik cz. 2.

Powłoki, progresy, PD, polaryzacja… czyli wszystko, o czym warto wiedzieć wybierając okulary. Przewodnik cz. 2.

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem okularów korekcyjnych ale świat optyki nie jest Twoim konikiem to właśnie dotarłeś_aś do dobrego miejsca! W artykule wyjaśniamy najważniejsze terminy związane z okularami i wzrokiem. Pierwszą część naszego przewodnika znajdziesz tu [KLIK]. Tym razem postanowiliśmy wziąć na warsztat słówka na literę P – bo jak się okazuje, to dość istotna litera jeśli chodzi o sprawy związane z optyką! Zaczynamy 🙂

Jakie są rodzaje powłok?

Aby okulary maksymalnie dobrze spełniały swoją funkcję, na szkła nakładamy różnego rodzaju powłoki. Każde dobrej jakości szkła posiadają powłokę antyrefleksyjną i oleofobową które gwarantują wyraźne widzenie, redukując pojawianie się refleksów światła. W Sirene takie rozwiązanie oferujemy w każdych soczewkach, również tych darmowych. Aby okulary posłużyły nam jak najdłużej możemy zdecydować się na powłokę utwardzającą, która chroni soczewki przed zarysowaniami. Soczewki utwardzane Hi-Vision Longlife mają dodatkowo aż 3-letnią gwarancję! Na ratunek w przypadku cyfrowego zmęczenia oczu i długiego korzystania z laptopa/telefonu przychodzi powłoka BlueControl. To nic innego jak filtr blokujący szkodliwe światło niebieskie emitowane przez ekranu urządzeń cyfrowych. Dzięki użyciu takiej powłoki nasz wzrok będzie się znacznie mniej męczył. Polecamy ją osobom narażonym na długotrwałą ekspozycję na niebieskie światło. Last, but not least… powłoka dla kierowców Essilor Streetlife, czyli rozwiązanie dla nieprzyjemnego, rażącego światła i odblasków towarzyszących jeździe samochodem. Taka powłoka nie tylko chroni nasze oczy przed refleksami drogowymi ale również podbija kontrast, pozwalając na wyraźniejsze widzenie.

Dla kogo są okulary progresywne?

Okulary progresywne pozwalają na płynne i wyraźne widzenie na wszystkie odległości. Dzięki szkłom progresywnym możemy używać jednej pary okularów, która umożliwi jednoczesne korygowanie widzenia dali, bliży i odległości pośrednich.

Progresy to rozwiązanie na miarę XXI wieku i polecamy je osobom odczuwającym problem z wyraźnym widzeniem z bliska. Soczewki progresywne zbudowane są z trzech części: górna część szkła odpowiada za wyraźne widzenie dali, dolna pozwala widzieć bliskie odległości, a pośrodku znajduje się strefa pośrednia, która umożliwia prawidłowe widzenie odległości pośrednich, np. komputera.

PD, czyli…?

Mianem PD określamy rozstaw źrenic, czyli odległość w milimetrach pomiędzy źrenicami. Odległość ta musi się pokrywać z środkami optycznymi soczewki. Odpowiedni pomiar PD pozwala wyeliminować niechciany efekt pryzmatyczny i zapewnia prawidłowe parametry widzenia. Mówiąc prościej, dzięki poprawnie zmierzonemu PD stworzymy okulary dopasowane idealnie do Twoich oczu. Jak poprawnie zmierzyć swoje PD?

Pomiar najlepiej przeprowadzić w dwie osoby. Należy stanąć naprzeciwko siebie w odległości wyciągniętej ręki i zasłonić jedno oko. Następnie drugim odsłoniętym popatrzeć na przeciwległe oko osoby dokonującej pomiar (prawym okiem patrzymy na oko lewe drugiej osoby). Druga osoba przy użyciu linijki odczytuje wartość pomiędzy środkiem nasady nosa a środkiem źrenicy. Analogicznie powtarzamy krok po kroku na drugim oku.

Co znaczy polaryzacja?

Znasz to uczucie, kiedy odpoczywasz na brzegu jeziora, ptaki radośnie śpiewają, świecie słońce, no właśnie… słońce oświetla zbiornik wodny, a Ty widzisz tyko rażące odblaski i artefakty? Właśnie przed tym chroni filtr polaryzacyjny! Odpowiada za zmniejszenie odblasków, przyczyniając się do większego kontrastu widzenia, żywszych kolorów i przejrzystości obrazu. Aby sprawdzić, czy okulary posiadają polaryzację należy wykorzystać do tego druga parę okularów polaryzacyjnych i nałożyć na siebie dwa szkła, obracając je względem siebie o 90 stopni. Obie soczewki powinny stać się wtedy barierą dla światła słonecznego i maksymalnie zaciemnić obraz.

Podsumowanie

Druga część naszego optycznego przewodnika obfitowała w literę P! Mamy nadzieję, że ułatwi Ci to wybór najlepszych rozwiązań okularowych dla siebie. Nie martw się – nasi doradcy i optometryści chętnie rozwieją wszystkie Twoje niejasności i pomogą sprostać Twoim potrzebom. W Sirene uzyskasz fachowe doradztwo i pomoc w zakresie doboru okularów i soczewek. Na badaniu wzroku, krok po kroku wyjaśnimy wszystkie wątpliwości i opowiemy o wybranej korekcji. Widzimy się w Sirene? Już teraz zapisz się na badanie wzroku.

Copyright © 2024 Sirène