Olga Drenda | Przedmioty, w których widać pomysł - Sirene Eyewear
Zapisz się na badanie

Olga Drenda | Przedmioty, w których widać pomysł

Olga Drenda w okularach Pegasus Green Marble

 

Jakie przedmioty najbardziej Ciebie zachwycają? 

Te trochę nieforemne, samoróby, jak te, które opisałam w książce „Wyroby”, takie przedmioty, w których widać ambicję i pomysł, ale niekoniecznie wystarcza techniki. Choć lubię też oczywiście dobre, schludne projekty, mam słabość do lat 60., obłych kształtów, kolorów podstawowych i epoki wyścigu w kosmosie. Lubię też, jak chyba wszyscy, ładne sneakersy i okulary słoneczne 😉

Czy kolekcjonujesz przedmioty? 
Staram się nie przesadzać, nie jestem fanka minimalizmu, ale chomikowania też niespecjalnie. Mam kilka płyt i komiksów, które bardzo lubię, mam radzieckie zabawki, na których mi bardzo zależało (konkretne modele).
Co sprawia, że dobrze Ci się pisze? Czy masz rytuały związane z pracą?
To się zmienia. Na pewno prosty i dostępny dla każdego usprawniacz to sen, nie warto go sobie skąpić. Poza tym nawet kiedy pracuję w domu z własnego fotela, staram się być elegancko ubrana – praca z domu to do tego równie dobra okazja jak każda inna. Wtedy czuję się bardziej „w pracy”. Kiedyś nie słuchałam muzyki przy pracy, teraz prawie zawsze mi towarzyszy, część „Wyrobów” napisałam słuchając happy hardcore z lat 90!
Gdybyś mogła wybrać 5 najważniejszych dla Ciebie przedmiotów, co by to było?
Głównie praktyczne rzeczy. Komputer, soczewki kontaktowe, mój wierny rower, szczęśliwa złotówka, słuchawki.

Olga Drenda

Dziennikarka i tłumaczka, absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury UJ. Publikowała m.in. w „Polityce”, „The Guardian”, „2+3D”, „Glissando”, „Dwutygodniku”, „Lampie”, „Digital Camera Polska”, „Tygodniku Powszechnym”, „Szumie”, „Trans/Wizjach”, „Gazecie Magnetofonowej”. Współpracowała z festiwalem Unsound i lubelskim Centrum Spotkania Kultur. Współautorka polskiego przekładu Delikatnego mechanizmu i Wybuchowego biletu W.S. Burroughsa, tłumaczka scenariuszy filmowych oraz fragmentów Bukaresztu Małgorzaty Rejmer na język angielski. Mieszka w Mikołowie. Jej pierwsza książka Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji została bardzo dobrze przyjęta przez czytelników i krytykę literacką. Książka Wyroby. Pomysłowość wokół nas została nominowana do Paszportów POLITYKI 2018.

 

Copyright © 2024 Sirène