Jednych i drugich przybywa. Co w sytuacji, kiedy okularnik staje się kierowcą, a kierowca nagle musi zmierzyć się z zakupem okularów? Jak wybrać okulary do jazdy samochodem? Na to i kilka innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule. Dla kierowców i nie tylko. Zapraszamy.
Specyfikacja warunków na drodze
Jazda samochodem stoi pod znakiem dynamicznie zmieniających się warunków oświetleniowych dla naszych oczu. Sytuacja nasila się w przypadku zapadającego zmroku, kiedy oślepiają nas nadjeżdżające z naprzeciwka samochody, sygnalizacja świetlna czy reklamy outdoorowe. Niebezpieczne odblaski, które docierają do naszego oka podczas jazdy samochodem mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze oraz naszego zdrowia. Z wiekiem następuje także proces mętnienia soczewki, który przyczynia się do jeszcze gorszego absorbowania drogowych odblasków.
Kiedy zapada zmrok nasze źrenice rozszerzają się, absorbując tym samym większą ilość światła. Zapewnia to wyraźne widzenie. Sytuacja zmienia się, kiedy mijamy obiekt emitujący duże porcje światła. Nasze źrenice nie nadążają wtedy nad dostosowaniem się do nowej sytuacji, co powoduje, że nie zwężają się na czas.
Z drugiej strony jazda samochodem w ciągu dnia to ciągła zmiana ekspozycji świetlnej i nasłonecznienia. Oślepiające nas słońce może stać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia osób na drodze. Odpowiednio dobrane okulary do jazdy samochodem staje się więc podstawą zapewnienia bezpieczeństwa kierujących.
Na co zwrócić uwagę wybierając okulary do jazdy samochodem
Wybierając okulary do jazdy samochodem należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Poza dobraniem soczewek korekcyjnych odpowiadających wadzie wzroku, należy także zwrócić uwagę na to, w jakie filtry wyposażone są soczewki użyte w okularach. Kierowcom poleca się, aby okulary posiadały filtr polaryzacyjny czy filtr UV. Z pozoru bardzo błahą kwestią jest dobór wygodnych oprawek, jednak w przypadku okularów dla kierowców ma to szczególne znaczenie. Okulary nie powinny zsuwać się z nosa, zmuszając kierującego do ciągłego ich poprawiania czy uciskać kierowcę, powodując jego dyskomfort.
Filtr polaryzacyjny
Filtr polaryzacyjny stosuje się w okularach przeciwsłonecznych. Jego zadaniem jest zniwelowanie odblasków trafiających do naszych oczu z różnych powierzchni. Polega to na tym, że różnego rodzaju odbłyski np. od deski rozdzielczej lub mokrej nawierzchni nie są tak uciążliwe dla kierującego, ponieważ większość z nich jest minimalizowana przez filtr polaryzacyjny.
Ze względu na to, że filtr polaryzacyjny z zasady przyciemnia okulary do poziomu minimum 50%, okulary z nim nie nadają się do jazdy o zmierzchu i wieczorem. Świetnie jednak sprawdzą się w sytuacji dużego nasłonecznienia i dynamicznie zmieniających się warunków oświetleniowych. Dobrym przykładem praktycznego wykorzystania filtru polaryzacyjnego w okularach jest przebywanie nad zbiornikami wodnymi czy morzem. Niweluje on wszelkiego rodzaju odblaski odbijające się od tafli wody, sprawiając, że widzimy wyraźniej i bardziej przejrzyście.
Filtr UV
Filtr UV jest podstawowym sposobem ochrony naszych oczu przed negatywnym wpływem promieni słonecznych. Powinny go posiadać każde okulary przeciwsłoneczne, a więc powinniśmy być bardzo ostrożni przy kupowaniu takich okularów i zwracać uwagę na to, czy wybrany przez nas model posiada filtr UV. Należy także sprawdzić czy okulary wyposażone są w filtr UV 400. Tylko taki zapewni nam bezpieczeństwo w słoneczne dni.
Nawet biorąc pod uwagę fakt, że większość niebezpiecznego promieniowania UV jest absorbowana przez szyby naszych samochodów, posiadając takie okulary podczas jazdy np. przy otwartej szybie lub wychodząc z samochodu, nie musimy obawiać się szkodliwego dla naszych oczu wpływu promieni słonecznych.
Żółte soczewki do okularów
Kolejną opcją do wyboru w przypadku okularów dla kierowców są okulary z żółtymi soczewkami. Na pierwszy rzut oka to rozwiązanie może wydawać się dziwne i nieoczywiste, jednak w przypadku jazdy samochodem świetnie się sprawdza. Zalety tego typu soczewek doceniają kierowcy szczególnie w pochmurne dni, ponieważ podnoszą one kontrast i pozwalają widzieć wyraźniej.
Okulary z żółtymi soczewkami stanowią dodatkową ochronę przy nadwrażliwości na reflektory mijających nas aut, dzięki czemu zminimalizowana jest możliwość oślepienia kierowcy. Żółte soczewki delikatnie zaciemniają obraz i podnoszą kontrast. Korzystanie z nich podczas trudnych warunków oświetleniowych czy zachmurzenia mogą polepszyć widoczność i ułatwić kierowcy dostrzeżenie niebezpieczeństw na drodze.
Korekcja wady wzroku
Osoby z wadą wzroku zobowiązane są do noszenia okularów lub soczewek kontaktowych podczas jazdy samochodem. Jest to oczywista kwestia, jednak szczegółowo reguluje ją też polskie prawo. Okulary korekcyjne do jazdy samochodem stają się więc obowiązkiem kierowców z problemami poprawnego widzenia.
Osób po 50. roku życia często dotyka problem ostrego widzenia z bliska. Dobrym rozwiązaniem w przypadku takich kierowców są okulary progresywne. Pomagają one zarówno dobrze widzieć drogę i dalsze odległości jak i wnętrze auta czy deskę rozdzielczą z zegarami. Okulary progresywne są rozwiązaniem dającym komfort widzenia na każdą odległość.
Okulary przeciwsłoneczne
Okulary przeciwsłoneczne podczas prowadzenia samochodu to podstawa. Brak ochrony przed uciążliwym światłem słonecznym może prowadzić do oślepienia kierowcy i braku komfortu podczas prowadzenia samochodu. Na rynku poza zwykłymi okularami przeciwsłonecznymi, które mogą być także wyposażone w soczewki korygujące wadę wzroku, istnieje alternatywa w postaci okularów fotochromowych. Można powiedzieć, że jest opcja dwa w jednym – fotochromy są okularami korekcyjnymi i jednocześnie przeciwsłonecznymi, zaciemniając się w przypadku nasłonecznienia.
Nowoczesnym rozwiązaniem dla kierowców są okulary fotochromowe Essilor Transitions XTRActive, które pozwalają na przyciemnienie szkieł nawet w przypadku napotkania takiej bariery jak szyba samochodu. Fotochromy to także świetna alternatywa dla osób, które narażone są na częste zmiany warunków oświetleniowych, wchodząc i wychodząc z zamkniętych powierzchni. Tego typu soczewki zmieniają swoje zabarwienie pod wpływem ekspozycji świetlnej. To rozwiązanie jest wygodne dla kierowców, gdyż nie są oni zmuszeni do ciągłego zmieniania swoich okularów z korekcyjnych na przeciwsłoneczne i mogą dzięki temu skupić się na prowadzeniu samochodu.
Wygodne oprawki
Wygodne i lekkie oprawki okularowe to z pozoru oczywista kwestia. Należy jednak pamiętać, że przy wyborze wymarzonych okularów powinniśmy kierować się nie tylko ich aspektami wizualnymi. Okulary powinny wygodnie układać się na naszej twarzy i nie powodować dyskomfortu podczas ich noszenia.
W przypadku okularów dla kierowców ma to szczególne znaczenie. Wygodne oprawy stają się jednym z czynników zapewniających bezpieczeństwo na drodze. Kierowca nie może przecież skupiać swojej uwagi na ciągłym poprawianiu ich na twarzy, w sytuacji, gdy zsuwają mu się z nosa. Nie może też odczuwać bólu i ucisku na twarzy. Wybór opraw powinien być więc przemyślany i dostosowany do anatomii naszej twarzy.
Wybierz jedną z naszych oprawek dedykowanych do jazdy samochodem
Fachowe doradztwo w salonie Sirene
Jeżeli stoisz przed wyborem okularów do jazdy samochodem lub masz wątpliwości, czy Twoje obecne oprawy są odpowiednie dla kierowców, zajrzyj do naszego salonu na ul. Wilczej w Warszawie lub skontaktuj się z nami poprzez media społecznościowe. Nasi doradcy fachowo dobiorą odpowiednie soczewki korekcyjne i pomogą przy wyborze pasujących opraw. Czasem wystarczy krótka rozmowa, by wybrać idealne rozwiązanie. Wszystko po to, by okulary spełniały swój najważniejszy cel i były przy tym wygodne, funkcjonalne i piękne.