Niebieskie światło - Sirene Eyewear
Zapisz się na badanie

Niebieskie światło

Na ratunek przed niebieskim światłem. Tłumaczy optometrysta.

To nieuniknione – smartfon i komputer to obecnie nie tylko przedmioty dostarczające rozrywki czy komunikatory, ale również nierzadko narzędzia naszej pracy i codzienni dostawcy wiadomości ze świata. Ekrany urządzeń mobilnych mogą być jednocześnie cichymi niszczycielami naszych oczu. Co ma wspólnego światło emitowane przez smartfony z naszym wzrokiem? Jakie są objawy cyfrowego zmęczenia oczu oraz jak możemy chronić się przed niebieskim światłem tłumaczy nasz optometrysta Michał.

Niebieskie światło – czy szkodzi?

Na początku warto zrozumieć, czym jest owe niebieskie światło? To specyficzny rodzaj fal z zakresu światła widzialnego charakteryzujący się wysokim poziomem energii. O ile światło niebieskie jest składową naturalnego światła słonecznego, o tyle długotrwała ekspozycja na światło niebieskie emitowane przez ekrany urządzeń może przyczynić się do znacznego pogorszenia kondycji naszych oczu. Optometrysta tłumaczy, że:

Światło niebieskie niesie za sobą wiele zagrożeń. Przyczynia się przede wszystkim do nasilenia objawów cyfrowego zmęczenia wzroku, a także może przyspieszać procesy degeneracyjne dna oka.

Cyfrowe zmęczenie oczu

To enigmatyczne określenie kryje za sobą jedną, bardzo ważną rzecz.  Cyfrowe zmęczenie oczu to nic innego jak dyskomfort naszego narządu wzroku spowodowany długotrwałym patrzeniem w ekran komputera lub smartfona. Cyfrowe zmęczenie oczu to szereg nieprzyjemnych dolegliwości, które mogą pojawić się po całym dniu korzystania z urządzeń mobilnych. Co więcej można o tym powiedzieć?

Cyfrowe zmęczenie wzroku to zespół objawów składający się na ogólne poczucie dyskomfortu podczas długotrwałej pracy w bliży. Podstawowymi objawami są: bóle oczu, uczucie suchości oka, zaczerwienienie, bóle głowy, a nawet pogorszenie widzenia. Przyczynia się do tego między innymi zmniejszona częstotliwość mrugania lub problemy z akomodacją.

Podstawa przeciwdziałania występowaniu symptomów cyfrowego zmęczenia wzroku jest odpowiednio dobrana korekcja, szczególnie zwracająca uwagę na parametry akomodacji. Zwykle podczas takiego badanie sprawdzam również parametry wzrokowe do bliży – ustawienie oczu i akomodację.

Ekspozycja na szkodliwe, niebieskie światło jest w dzisiejszych czas praktycznie nieunikniona. Jak zatem możemy chronić nasze oczy?

W momencie gdy mamy już dobraną odpowiednią korekcję, docelowe okulary możemy wyposażyć w dodatkowe filtry chroniące. Mam tu na myśli specyficzną powłokę antyrefleksyjną, która dodatkowo blokuje część wąskiego pasma odpowiedzialnego za światło niebieskie. Takie soczewki można poznać po tym, że mają charakterystyczne odbicie resztkowe w kolorze niebiesko-fioletowym. W ofercie Sirene takie soczewki znajdziemy pod nazwą Hoya BlueControl.

Długotrwałe patrzenie z bliskiej odległości sprawia, że mięśnie odpowiedzialne za akomodację są w ciągłym skupieniu i napięciu. Nieodłącznym elementem akomodacji jest zbieżny ruch gałek ocznych, za które odpowiadają mięśnie zewnątrzgałkowe. Ciągłe wpatrywanie się na ekran z bliskiej odległości powoduje, że mięśnie nie mają zapewnionego wystarczającego ruchu. Dodatkowo są bardzo napięte. Jak możemy sobie ulżyć?

Kolejnym aspektem, który odgrywa rolę w przeciwdziałaniu objawom cyfrowego zmęczenia wzroku jest zachowanie odpowiedniej higieny wzrokowej. Podczas pracy, warto co 20 minut zrobić sobie przerwę na 20 sekund i popatrzeć na 20 metrów przez okno. W tym czasie nasze oczy będą miały czas na rozluźnienie mięśni akomodacji. To swoisty trening dla oka. Aby doraźnie zmniejszać dolegliwości warto również stosować krople nawilżające i nie zapominać o mruganiu 🙂

Badanie wzroku w Sirene

Jeżeli niepokoją Cię objawy wysyłane przez Twoje oczy, koniecznie zasięgnij fachowej pomocy i umów się na profesjonalne badanie wzroku w salonie Sirene. Każde badanie wzroku wykonujemy ze starannością i dbałością o nawet najmniejszy szczegół. Poświęcimy Ci tyle czasu, ile Twoje oczy potrzebują. W tym czasie otrzymasz kompleksową informację na temat stanu Twojego wzroku i rady, jak o niego dbać. Zarezerwuj badanie online i zobacz świat ostro i wyraźnie.

 

Copyright © 2024 Sirène