Nie chcę wypowiadać się na każdy ważny czy bieżący temat - Sirene Eyewear
Zapisz się na badanie

Nie chcę wypowiadać się na każdy ważny czy bieżący temat

Poznajcie monikę powalisz, matkę „belfra”

Tekst: Mateusz Góra Zdjęcia:Monika Kmita dla Sirène

Scenarzystka „Belfra” opowiada o kulisach pracy nad serialem i nowej kampanii okularów Sirène.

Z teatrem Monika Powalisz rozstała się ostatecznie w 2008 roku, żeby zająć się tworzeniem scenariuszy. Jej marzenie o wejściu do świata filmu i telewizji okazało się idealnym wyborem, a scenariusz napisany wspólnie z Jakubem Żulczykiem dał początek jednemu z największych sukcesów polskiej telewizji ostatnich lat – „Belfrowi”. Postanowiliśmy się spotkać z Moniką i dowiedzieć, co zmienia się w życiu kogoś, kto z twórcy kultury staje się twórcą popkultury w jej najbardziej zasięgowym wydaniu, czyli telewizji. Czy udział w kampanii okularów Sirèneuważa z kolei za pierwszy krok w stronę światła reflektorów? Czy chce zostać rozpoznawalną „twarzą”?

Masz wrażenie, że zaczynasz być rozpoznawalna? Stajesz się „twarzą”, „marką”?
Mogę stać się „twarzą”, ale nie chciałabym stać się osobą publiczną, która jest wzywana do odpowiedzi na każdy temat, bo strasznie nie lubię tego robić. Nie oznacza to, że nie mam poglądów politycznych czy światopoglądu, ale uważam, że istnieje pewna sfera prywatności, którą chcę zachować dla siebie.

Nie chcę wypowiadać się na każdy ważny czy bieżący temat, bo czuję, że w obliczu upadku autorytetów współcześni eksperci, a raczej dyżurni „wypowiadacze”, niewiele mają do powiedzenia. Praca z obróbką miału jakoś nie bardzo mnie pociąga. Posiadam wiedzę, ale w wąskich zakresach i w nich mogę się wypowiadać – uważam, że to lepsze podejście, niż wymądrzanie się na każdy temat. Na moim wallu na Facebooku nie znajdziesz poglądów czy politycznych komentarzy – są zdarzenia, anegdoty, krótkie opisy, czasami dialogi – głównie dla tych, którzy mnie znają osobiście.

Przeczytaj całość w Magazynie I-D

Monika Powalisz – dramatopisarka i scenarzystka. Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Łódzkiego, Reżyserii Dramatu w warszawskiej AT oraz Szkoły Wajdy. Współtworzyła grupę dramatopisarzy G8 oraz Teatr Wytwórnia. Od 2007 roku zajmuje się pisaniem scenariuszy do komiksów i seriali. W 2018 roku ukaże się jej pierwsza powieść „Ósme ciało”. Współtworzyła scenariusz 1. sezonu serialu „BELFER” i „BELFER2”.

Dodaj komentarz

Copyright © 2020 Sirène