Kolor oczu budzi wiele skojarzeń i emocji. To jedna z cech, którą dziedziczymy po naszych rodzicach. Kolor oczu może wskazywać też na skłonność do wysokiej wrażliwości na światło. Przeczytaj jak to sprawdzić.
Melanina – czym jest ?
Melanina oraz zmienne barwinka ciemnobrązowego wpływają na kolor oczu u ludzi. Różna zawartość tych pigmentów w tęczówce oraz w zrębie tęczówki decydują o kolorze naszych oczu.
Od melaniny zależy nie tylko kolor oczu. Zależy od niej również kolor skóry, karnacja oraz zdolność do szybkiego lub wolnego opalania się, kolor włosów i ilość znamion na skórze. Im więcej melaniny, tym odcień skóry jest ciemniejszy.
Niebieskie oczy nie posiadają melaniny przez co osoby o niebieskich oczach są bardziej wrażliwe na światło.Osoby o ciemnobrązowych oczach, posiadają najwięcej melaniny, ale osoby o zielonym kolorze oczu, posiadają jej bardzo mało. Osoby o wrażliwych oczach są bardziej narażone na stany zapalne spojówki lub rogówki wynikające z działania na nie promieni UVB.
Wrażliwe oczy warto chronić nosząc okulary przeciwsłoneczne przez cały rok.
Dziedziczenie koloru oczu
Prawie wszystkie dzieci rodzą się z niebieskimi lub granatowymi oczami. Kolor oczu zazwyczaj stabilizuje się około szóstego miesiąca życia i wtedy staje się ostatecznym kolorem.
Barwę tęczówki dziedziczymy po naszych przodkach, ale niekoniecznie po rodzicach. Kombinacje genów powodują powstawanie różnych odcieni czy niejednoznacznych barw.
Teoria dziedziczenia koloru oczu, zakłada, że gdy dominujący gen góruje, mamy ciemne oczy, a kiedy dominuje recesywny – niebieskie. Natomiast jeśli ojciec posiada gen recesywny i dominujący, mamy po 50% szans na to, że jego potomek będzie miał ciemne lub jasne oczy. Jeżeli rodzice mają niebieskie oczy, ich dziecko nie będzie miało piwnych. Wtedy para ma po dwa geny recesywne, a więc nie mogą dziecku przekazać genów dominujących.
Popularność kolorów oczu
- Brązowy kolor oczu ma 90% ludzi na całym świecie, co świadczy o tym, że jest to najczęściej występujący odcień tęczówek.
- Niebieskie oczy ma około 7% ludzkości.
- Szare oczy ma około 2% populacji ludzkiej
- Zielone oczy ma około 1% populacji ludzkiej
Oczy zielone najczęściej można spotkać u mieszkańców Europy Północnej oraz wśród Amerykanów, którzy mieli germańskich lub celtyckich przodków.
Oczy brązowe są najpopularniejszym kolorem u mieszkańców Afryki, Ameryki Południowej i Azji.
Oczy szare najczęściej można spotkać wśród mieszkańców Europy Wschodniej, północy Bałkanów.
Oczy niebieskie najczęściej spotykamy w Europie, USA, Kanadzie i Australii. Pojawiają się też u mieszkańców Urugwaju, Argentyny i Brazylii.